Jednou vetou

Slovensko je na prvý pohľad spokojné s návrhom dohody o brexite

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Stredajšie rozhodnutie britskej vlády schváliť návrh dohody o brexite bol dôležitý krok, lebo Londýn odsúhlasil to, čo bolo dohodnuté medzi hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom a britskou premiérkou Theresou Mayovou. Uviedol vo štvrtok večer vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík.

Mayová: Odmietnutie dohody o brexite uvrhne Britániu do vážnej neistoty

Slovenský diplomat upozornil, že zvyšných 27 členských krajín má teraz desať dní na podrobné preskúmanie rozsiahlej dohody, a dodal, že počas tohto obdobia prebehne viacero rokovaní na celoeurópskej úrovni.

Cez víkend, v sobotu a v nedeľu, sa budú návrhom dohody zaoberať veľvyslanci pri EÚ (COREPER) a v pondelok bude táto téma v Bruseli predmetom rokovaní ministrov zahraničných vecí a európskych záležitostí.

„Dúfam, že v nedeľu 25. novembra budeme v stave zvolať summit a takisto potvrdiť principiálne túto dohodu na úrovni lídrov,“ uviedol Javorčík.

Dodal, že do mimoriadneho summitu o brexite (25.11.) musí dohodu schváliť všetkých 27 krajín a z ich pohľadu je to dobrá dohoda, preto sú podľa jeho slov riziká skôr na britskej strane.

Aj preto, že politické diskusie v Británii na túto tému sú veľmi živé a v budúcich dňoch sa ešte môže veľa vecí zmeniť.

Tisíce demonštrantov na Václavskom námestí žiadajú demisiu Babiša

Javorčík súhlasí s výrokom predsedu Európskej rady Donalda Tuska, ktorý vo štvrtok uviedol, že EÚ je najviac pripravená na scenár, že k brexitu nedôjde.

„Od začiatku hovoríme, že brexit nie je dobrá vec a že by sme boli radšej, keby Británia zostala v EÚ, ale bolo to rozhodnutie britských voličov, čo my rešpektujeme. A Británia sa sama rozhodne v budúcnosti, aký chce mať vzťah s Úniou,“ opísal situáciu.

Na otázku, prečo členské krajiny EÚ musia študovať dohodu o brexite, keď na jej zostavenie dali mandát Barnierovi, veľvyslanec spresnil, že národné vlády v rámci mandátu poskytli hlavné návrhy toho, čo chcú, aby dohoda o „rozvode“ obsahovala.

Upozornil, že celý text dohody, ktorý ma vyše 500 strán, nebol predmetom mandátu, aj preto chcú zvyšní členovia Únie preskúmať, do akej miery Barnier naplnil svoj mandát a ich očakávania.

Putin a Pence prediskutovali v Singapure témy nadchádzajúcej schôdzky s Trumpom

„Názor Slovenska je, že dohoda na prvý pohľad spĺňa parametre, ktoré sme chceli vidieť. Najmä čo sa týka ochrany práv slovenských občanov v Británii a toho, akým spôsobom bude Spojené kráľovstvo prispievať do rozpočtu EÚ do konca súčasnej finančnej perspektívy,“ upozornil Javorčík.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia