Jednou vetou

Slovensko podporilo globálny pakt OSN o utečencoch

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Slovenská republika podporila v pondelok na Valnom zhromaždení (VZ) OSN v New Yorku pakt o utečencoch. Pre TASR to v utorok potvrdil hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Boris Gandel.

„Na hlasovaní vo Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov sa zúčastnil stály predstaviteľ SR pri OSN, ktorý podporil uvedený dokument – rovnako ako predstavitelia ďalších 180 krajín. Globálny pakt o utečencoch podporilo 26 krajín EÚ,“ uviedol Gandel.

Pripomenul, že ide o právne nezáväzný dokument, ktorý neobsahuje záväzky ani prísľuby členských štátov OSN.

Pakt o utečencoch schválilo v pondelok VZ OSN drvivou väčšinou hlasov. Dokument zaisťuje väčšiu podporu krajinám, v ktorých žije väčšina z vyše 25 miliónov utečencov sveta. Proti boli iba Spojené štáty a Maďarsko.

OSN odsúdila porušovanie ľudských práv v Severenej Kórei

Hlasovanie dopadlo pomerom 181:2, pričom tri krajiny – Dominikánska republika, Eritrea a Líbya – sa zdržali. Niekoľko štátov sa na hlasovaní nezúčastnilo.

Globálny pakt OSN o utečencoch sa odlišuje od – takisto právne nezáväzného – globálneho paktu OSN o migrantoch, o ktorom bude Valné zhromaždenie v New Yorku hlasovať v stredu a ktorý vyvolal oveľa väčšiu pozornosť verejnosti.

Na konferencii v marockom Marrákeši migračný pakt 10. decembra odhlasovalo 85 percent zo 193 členských štátov OSN. Ostro proti nemu vystúpili Spojené štáty a proti sa vyjadrili napríklad aj stredoeurópske štáty Slovensko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, ale tiež Austrália.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia