Slovensko pomôže pri obnove Sýrie sumou 6,7 milióna eur

Ilustračné foto

foto: TASR

Slovensko sa zaviazalo vyčleniť na pomoc Sýrii sumu vo výške 6,7 milióna eur. Pomoc je určená na roky 2019 - 2020 a bude sa týkať nielen Sýrie, ale aj okolitých štátov, kde sa nachádzajú milióny sýrskych utečencov.

Uviedol to vo štvrtok v Bruseli štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek (SNS) v rámci aktuálnej tretej bruselskej konferencie o budúcnosti Sýrie.

Parízek v rozhovore pre TASR upozornil na to, že hlavným cieľom podujatia, ktoré EÚ pripravila spolu s OSN, je opätovne potvrdiť podporu medzinárodného spoločenstva politickému riešeniu krízy v Sýrii a zároveň vygenerovať dodatočné finančné zdroje na podporu humanitárneho a stabilizačného úsilia v prospech ľudí, ktorí týmto konfliktom trpia. Finančná pomoc je zameraná nielen na obyvateľov v Sýrii, ale aj na okolité štáty, ktoré od začiatku konfliktu v roku 2011 prijali milióny sýrskych utečencov – Libanon, Jordánsko, Turecko, Irak a Egypt.

Rusko a Sýria naliehajú na USA, aby nechali sýrskych vysídlencov odísť z tábora

Slovenský diplomat upozornil na to, že EÚ aj OSN pokračujú v už rozbehnutom procese a pretože konflikt v Sýrii sa nekončí a vchádza do svojho deviateho roku, medzinárodná spoločnosť chce potvrdiť svoje odhodlanie riešiť tento konflikt nenásilne, politickým a diplomatickým spôsobom.

„Slovensko na najbližšie dva roky vyčlení viac ako šesť miliónov eur. Je to kombinácia finančných zdrojov, ktoré používame na humanitárnu a rozvojovú pomoc,“ uviedol Parízek. Dodal, že po vypuknutí konfliktu v tejto krajine, ktorý vlnou utečencov destabilizoval okolité štáty a zasiahol aj Európu, Slovensko zaradilo do svojho programu humanitárnej a rozvojovej pomoci aj Sýriu a blízkovýchodný región.

Sýria: Výbuch v meste Idlíb si vyžiadal najmenej 11 mŕtvych

Podľa jeho vyjadrenia sa SR chce sústrediť na projekty, ktoré pomáhajú obyvateľom Sýrie pri návrate do vlasti, pričom návrat utečencov musí byť dobrovoľný, bezpečný a v súlade s medzinárodným právom.

Parízek zdôraznil, že tretia bruselská konferencia zrejme vyzbiera niekoľko miliárd eur na pomoc Sýrii a jej obyvateľom. Presná suma bude známa až vo štvrtok večer po skončení sa podujatia, na ktorom sa zúčastnilo vyše 50 krajín a 80 delegácií zastupujúcich aj rôzne medzinárodné organizácie.

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová vo štvrtok ocenila zodpovedný prístup európskych štátov a krajín blízkovýchodného regiónu formou humanitárnej a posthumanitárnej pomoci obyvateľstvu trpiacemu vojnou. Podľa jej slov na pomoc je odkázaných 11,7 milióna ľudí v Sýrii a 5,6 milióna utečencov v susedných krajinách a širšom regióne. Európska komisia nad rámec príspevkov členských štátov EÚ ohlásila príspevok vo výške 560 miliónov eur a ďalších 1,45 miliardy eur pomôže prostredníctvom Nástroja pre utečencov v Turecku.

Sýria povolila OSN poslať pomoc do utečeneckého tábora Rukban

Hlavnej štvrtkovej časti konferencie v Bruseli predchádzali Dni dialógu, v rámci ktorých sýrske mimovládne organizácie diskutovali s donormi, regionálnymi organizáciami a agentúrami OSN.

Parízek potvrdil, že podujatie v Bruseli využil aj na viacero bilaterálnych stretnutí. Pracovne rokoval so svojimi partnermi z Kanady, Maďarska a so zástupcami Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR).

Môže vás zaujímať

FOTO: Úrady pripustili, že výbuch sopky si mohol vyžiadať až 13 životov