Jednou vetou

Slovensko sa nepripojilo k deklarácii Istanbulské záväzky

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Slovenská republika sa v stredu nepripojila k deklarácii Istanbulské záväzky, ktorá upravuje problematiku migrácie. Na dvojdňovej konferencii v tureckom Istanbule zastupoval Slovenskú republiku štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič, informoval tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR.

V Belgicku zatkli štyroch europoslancov, ktorí požadujú bezjadrovú Európu

K dokumentu sa nepripojili ani Taliansko, Rakúsko a zvyšné krajiny Vyšehradskej skupiny V4, teda Poľsko, Maďarsko a Česká republika. Hlavným dôvodom bol odkaz v texte na Globálny kompakt pre migráciu (GCM), ku ktorému sa Slovensko v decembri minulého roka v New Yorku taktiež nepripojilo.

„Nazdávame sa, že prístup k migrácii musí byť založený na spoločnom záujme všetkých zainteresovaných strán pri vzájomnom rešpektovaní povinností na oboch stranách vrátane legislatívy a zvykov cieľovej krajiny,“ povedal Urbanovič.

Zdôraznil však, že Slovensko bude naďalej podporovať všetky aktivity Budapeštianskeho procesu, ktoré sú v súlade so záujmami občanov Slovenska, ochranou ich bezpečnosti a prispejú k odstráneniu príčin migrácie v spolupráci s krajinami pôvodu.

Porošenko podpísal zákon o strategickom smerovaní k EÚ a NATO

Upozornil na to, že Slovenská republika pravidelne vysiela svojich policajtov na ochranu hraníc do Macedónska, Maďarska, Srbska či Slovinska a je pripravená podporovať riešenia, vďaka ktorým bude chránená vonkajšia hranica Európskej únie.

Budapeštiansky proces je poradné fórum, na ktorom sa zúčastňuje viac ako 50 vlád zo širšieho európskeho regiónu a desať medzinárodných organizácií. Zameriava sa na podporu dobrej správy v oblasti migrácie, na rozvoj komplexných a udržateľných systémov riadnej migrácie a na výmenu informácií v širokom spektre migračných otázok.

Proces sa začal ministerskou konferenciou v Berlíne v októbri 1991, názov Budapeštiansky proces získal ministerskou konferenciou vo februári 1993 v Budapešti. V súčasnosti Budapeštianskemu procesu predsedá Turecko a Maďarsko.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete