Jednou vetou

Slovinsko: Na čele armády bude stáť prvýkrát žena

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Slovinská vláda vymenovala v utorok do čela generálneho štábu tamojšej armády prvýkrát ženu. Päťdesiatpäťročná generálmajorka Alenka Ermencová sa formálne ujme funkcie náčelníčky v stredu, informovala tlačová agentúra AP.

Ermencová, ktorá získala vzdelanie v Británii, vystrieda generálmajora Alana Gedera, vymenovaného za náčelníka generálneho štábu vo februári, keď bol jeho predchodca odvolaný pre slabé výsledky slovinských vojakov v teste NATO. Slovinský prezident Borut Pahor vyjadril nádej, že vymenovanie Ermencovej pomôže zlepšiť plnenie úloh ozbrojených síl.

Českých a amerických vojakov vyšetrujú pre smrť zbitého väzňa

Ermencovú povýšili do hodnosti generálmajorky minulý týždeň. Od marca pôsobila ako zástupkyňa náčelníka generálneho štábu. Už vtedy išlo o najvyšší armádny post, aký dovtedy v Slovinsku zastávala žena. Jej vymenovaním do novej funkcie sa stáva Slovinsko jedinou členskou krajinou NATO, kde stojí žena na čele armády, doplnila agentúra Reuters.

Ermencová slúži v slovinskej armáde od roku 1991, keď táto krajina vyhlásila nezávislosť od Juhoslávie. Štúdium absolvovala na Royal College of Defence Studies a King’s College University v Londýne.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia