Jednou vetou

Slovo odborníka: Predčasné voľby v Británií

foto: TASR, zdroj: TASR

Predčasné voľby v Británií. Ostro sledovaná téma, ktorá môže vo veľkej miere ovplyvniť celkový priebeh výstupu Veľkej Británie z Európskej únie. Tá stojí pred neľahkým obdobím, pričom nejednoznačný výsledok volieb môže jej situáciu ešte viac skomplikovať. Dajú Briti prednosť konzervatívcom na čele s Theresou Mayovou alebo uprednostnia labouristov reprezentovaných Jeremym Corbynom.

Na otázku Brexitu a predčasných volieb sme sa rozprávali s odborníkom na Veľkú Britániu, pánom Kryštofom Krulišom, ktorý momentálne pôsobí ako analytik Asociácie pre medzinárodné otázky (AMO).

Aj keď prieskumy hovoria v prospech Mayovej, skutočný výsledok bude v značnej miere závislý na tom, koľko voličov skutočne príde hlasovať. Prieskumy sa môžu mýliť a spoliehať sa na ich výsledky, nemusí byť vždy až taký dobrý nápad.

V súčasných voľbách sa viac ako kedykoľvek predtým oplatí počkať si až na oficiálne výsledky. S ohľadom na zlyhanie prieskumov v roku 2015 a pred referendom o Brexite, agentúry v súčasnej dobe experimentujú s metodológiou (hlavne vo vzťahu k odhadom, či volič skutočne k voľbám príde alebo nie) a dospievajú preto k veľmi rozporným výsledkom,“ uviedol Kruliš.

Dopady výsledkov predčasných volieb v Británií na Brexit budú značné, keďže jednotlivé strany majú rozličné postoje v tejto otázke. To, ktorá strana vo voľbách získa väčšinu preto bude významne vplývať na celkové smerovanie Británie a ovplyvní aj prípadné dôsledky pre Európu, respektíve Slovensko.

Konzervatívci

Premiérka Mayová sľubuje, že jej vláda bude tvrdo vyjednávať podmienky vystúpenia z EÚ. Nevylučuje odchod Britov z EÚ bez dohody so slovami: lepšia žiadna dohoda ako zlá dohoda. Už v priebehu kampane si tak vytvára vyjednávaciu pozíciu čím si chce získať voličov. Konzervatívci už taktiež vylúčili, že by Spojené kráľovstvo zostalo súčasťou vnútorného trhu EÚ alebo jej colnej únie a chcú hlbokú dohodu o voľnom obchode a zvláštne partnerstvo s EÚ,“ tvrdí Kuliš.

Labouristi

Corbyn a labouristi na druhej strane nepripúšťajú, že by nedošlo k dohode s EÚ a kladú väčší dôraz na udržanie väzieb v rámci vnútorného trhu. Sľubujú, aj bez čakania na obdobný krok zo strany EÚ, garantovať práva všetkých občanov EÚ, vrátane tých zo Slovenska, ktorí už v Británií sú.Konzervatívci si túto kartu chcú ešte určitý čas nechať v rukáve. Na druhej strane, v oblasti zahraničnej politiky sľubuje Mayová väčšiu kontinuitu s doterajšou aktívnou politikou Spojeného kráľovstva a pokračovanie garancií voči partnerom. Oproti tomu by Jeremy Corbyn ako premiér by bol veľkou neznámou. Labouristi síce držia jeho extrémne pacifické názory na uzde, ale oproti Mayovej by sa na poste premiéra zdráhal využívať tvrdšie opatrenia v boji s terorizmom a nedá sa vylúčiť ani to, že by sa usiloval o podstatne miernejší postoj voči Rusku či oslabenia úlohy Britov v rámci bezpečnostných štruktúr, vrátane NATO,“ dodal.

 

Môže vás zaujímať

Poistenci VšZP môžu využívať nové pracovisko magnetickej rezonancie v Ružinovskej poliklinike