Jednou vetou

Smernica o copyrighte nenašla podporu u všetkých slovenských europoslancov

Ilustračné foto

Foto: TASR

Nie všetci slovenskí poslanci Európskeho parlamentu (EP) hlasovali v stredu za smernicu EÚ o reforme digitálneho autorského práva, známu aj ako smernica o copyrighte. Väčšina zákonodarcov však jej pozmenený text podporila a môžu sa začať konečné rokovania s ministrami členských krajín EÚ.

Poslanec Branislav Škripek (OĽaNO) z politickej skupiny konzervatívcov a reformistov (ECR) uviedol, že je za ochranu autorov, čo je aj cieľom uvedenej smernice, podľa neho však k tomu nevedie cesta cez článok 13 tohto dokumentu. „Chrániť hodnotu diela autora a nechať to pritom na nejasné algoritmy, o ktorých nevieme ako budú rozlišovať, je nedôvera v ľudský rozum a schopnosť každého z nás slobodne posúdiť obsah, ktorý na internete zdieľame,“ konštatoval Škripek.

Podobne zareagoval aj jeho kolega z ECR Richard Sulík (SaS), ktorý kritizuje skutočnosť, že sa z navrhovaného textu smernice nepodarilo vymazať alebo pozmeniť do prijateľnej podoby kontroverzné články 11 a 13. „Hlasoval som proti návrhu. Smernicu v tejto podobe považujem za ohrozenie slobody prejavu na internete,“ zdôraznil.

Proces konca Orbánovej kariéry v skupine EPP sa už začal, myslí si maďarský politológ

Jana Žitňanská (NOVA), rovnako z frakcie ECR, povedala, že bolo dobré, keď europoslanci nerozhodli o smernici už v júli, lebo vtedy bol návrh veľmi nevyvážený a po takmer 250 pozmeňujúcich návrhoch sa na hlasovanie do pléna dostal oveľa prijateľnejší text.

„Situácia taká, ako je dnes, je neúnosná, neudržateľná a nespravodlivá voči autorom. Tí nemajú zaplatené za svoju prácu a sú internetové platformy, ktoré žijú z ich diel, pričom niektorí hovoria, že na nich parazitujú,“ konštatovala Žitňanská. Podľa nej nastal čas nastaviť nové pravidlá hry a zmeniť smernicu o autorských právach tak, aby autori dostali zaplatené, na druhej strane však treba mať citlivý prístup voči spotrebiteľom, aby neboli poškodení a aby sa nestalo, že nebudú mať voľný prístup k informáciám. „Táto nová smernica však v žiadnom prípade nemá za cieľ cenzúru internetu,“ odkázala Žitňanská.

Europoslanci sa dohodli na mandáte rokovať o smernici o copyrighte

Poslanec Ivan Štefanec (KDH), vedúci slovenskej delegácie Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS) v EP, hlasoval za smernicu. Pripustil, že ide o citlivú záležitosť, kde na jednej strane treba chrániť autorov a na strane druhej zachovať slobodu občanov v prístupe k informáciám. Ochrana vlastníctva, aj toho duševného, je signál, že nič nie zadarmo, ale do slobody výberu (na internete) tiež netreba zasahovať.

V tejto súvislosti Štefanec ocenil kompromisný text, ktorý pripravil spravodajca uznesenia Axel Voss, lebo chráni záujmy autorov – hudobníkov, skladateľov, filmárov, spisovateľov a novinárov – a núti veľké internetové platformy k zodpovednosti za to, že tvorivý obsah nebudú šíriť bez súhlasu pôvodných médií a autorov. V tejto súvislosti ocenil, že sa znenie smernice nevzťahuje na malé internetové platformy.

„Klauzula, že treba chrániť malé firmy, ktoré sú dôležité pre rozvoj celej ekonomiky, je dobrým východiskom pre to, aby veľké spoločnosti nezneužívali túto smernicu,“ povedal Štefanec. Vyjadril nádej, že kompromisný prístup, ktorý prešiel v EP, sa prejaví aj v rámci trialógu, teda pri rokovaniach s Európskou komisiou a Radou EÚ o konečnom znení novej legislatívy.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí