Jednou vetou

Snahy vytvoriť novú švédsku vládu budú pokračovať v januári

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Patová situácia v úsilí vytvoriť novú švédsku vládu, pretrvávajúca od septembrových volieb, nebude zrejme vyriešená ešte v tomto roku.

Parlament bude o prípadnom vyslovení dôvery novému premiérovi hlasovať najbližšie až 16. januára, oznámil v stredu jeho predseda Andreas Norlén.

Šéf zákonodarného zboru by podľa vlastných slov uprednostnil hlasovanie pred vianočnou prestávkou. Ako však pred novinármi ozrejmil, vyhovel žiadostiam straníckych lídrov o viac času na vyriešenie rozporov, informovala agentúra DPA.

Lajčák: Nikto nevie, ako to dopadne, ale sme pripravení aj na tvrdý brexit

Norlén nemenoval kandidáta pre najbližšie, v poradí už tretie hlasovanie o kandidátovi na predsedu vlády, zdôraznil však, že najlepšie vyhliadky majú predseda sociálnych demokratov Stefan Löfven a šéf konzervatívcov z Umiernenej strany Ulf Kristersson.

Kandidatúru Löfvena ani Kristerssona – lídrov dvoch hlavných strán – poslanci v doterajších dvoch hlasovaniach neschválili.

Predseda parlamentu má ešte dva pokusy navrhnúť premiéra, ktorý musí získať dôveru poslancov. Ak neuspeje, budú sa konať predčasné voľby.

Norlén uviedol, že v prípade neúspechu tretieho hlasovania bude presadzovať štvrté v termíne 23. januára. Ak poslanci ani vtedy dôveru kandidátovi na premiéra nevyslovia, nové voľby by sa uskutočnili najneskôr 21. apríla.

Moskovský súd nariadil zablokovať Navaľného projekt na zjednocovanie voličov

Švédsko je v patovej situácii od volieb z 9. septembra, v ktorých si väčšinu v parlamente nezaistili ani stredopravicová opozičná aliancia, ani stredoľavicový blok úradujúceho premiéra Löfvena.

Tomu parlament vyslovil nedôveru už koncom septembra, avšak vo funkcii dočasne zostáva až do sformovania nového kabinetu.

Snahy o vytvorenie vlády komplikuje skutočnosť, že oba hlavné politické tábory vylúčili možnosť spolupráce s protiimigračnou stranou Švédski demokrati.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia