Sneh a záplavy vyčíňajú na Balkáne, Chorvátsko hlási dopravné obmedzenia

Ilustračná foto

Foto: TASR

Husté sneženie a povodne spôsobili v piatok spúšť vo veľkých častiach Balkánu. Zapríčinili uzatvorenie ciest, zaplavenie domov a prerušenie premávky trajektov popri pobreží Jadranského mora. Informovala o tom tlačová agentúra AP. Návaly čerstvého snehu prišli práve v čase, keď Chorvátsko už i tak zápasilo s ovládnutím rozvodnených riek, ktoré sa vylievali z korýt pre topenie snehovej pokrývky.

Chorvátske úrady oznámili, že na hlavné cesty smerujúce k pobrežiu majú povolený vjazd iba malé vozidlá, ale nákladné autá či autobusy nimi nemôžu prechádzať. Občanov vyzvali, aby sa vyhli cestovaniu.

Sneh napadol aj v susednom Srbsku a prekvapil tento región začiatkom jari. Odmäk naopak priniesol záplavy do Bosny. Americké veľvyslanectvo v srbskom hlavnom meste Belehrad bolo v piatok pre nevľúdne počasie zatvorené a konzulárne služby dočasne neposkytovalo, čo vopred oznámilo.

Sneh a dážď odrezal v Albánsku od okolia celé oblasti na severe a severozápade krajiny. Záplavy postihli 5000 hektárov pôdy, 680 domov a mnoho škôl. Úrady evakuovali rodiny z oblastí zasiahnutých povodňami a poskytli im útočisko. Približne 200 príslušníkov armády rozdávalo vo vidieckych oblastiach Albánska potravinové balíčky, pitnú vodu a tiež krmivo pre dobytok. Mnoho dedín zostalo bez elektriny a dostať sa do nich bolo možné len na člnoch.

Husté sneženie a silný vietor v Rumunsku viedli k zatvoreniu škôl v metropole Bukurešť a v desiatich ďalších mestách. Šesť dôležitých hlavných ciest uzavreli pre sneh, ale dopravu obmedzili úrady aj na iných cestách. Vyše 50 vlakov nešlo podľa cestovného poriadku.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie