Jednou vetou

Snemovňa hlasovala proti obmedzeniu služby transrodových osôb v armáde, ktoré navrhol Trump

Ilustračné foto

TASR/AP

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu, v ktorej majú prevahu demokrati, v hlasovaní v noci na stredu zablokovala opatrenie prezidenta Donalda Trumpa, ktoré obmedzovalo službu transrodových osôb v americkej armáde. Informovala o tom agentúra AP.

Snemovňa reprezentantov pomerom hlasov 243:183 schválila pozmeňujúci návrh, ktorý prezidentov zákaz zablokuje. Rozhodnutie však ešte stále môže byť predmetom sporu, píše AP, a dodáva, že Trump môže uplatniť veto voči príslušnému zákonu o vládnych výdavkoch, ktorý zahŕňa aj rozpočet armády.

Trump oznámil kandidatúru za prezidenta vo voľbách v roku 2020

Osoby so zmeneným pohlavím mohli do služby v americkej armáde vstúpiť od roku 2016, keď im to povolil bývalý minister obrany Ash Carter z vlády Trumpovho predchodcu Baracka Obamu.

Trump však v júli 2017 oznámil, že nedovolí, aby v americkej armáde pôsobili v akejkoľvek úlohe transsexuáli, teda ľudia, ktorí podstúpili zákrok na zmenu pohlavia. Toto rozhodnutie zdôvodnil vysokými lekárskymi nákladmi a možným „rozvratom v ozbrojených silách“.

Sudánska armáda priznala pochybenia pri rozháňaní okupačného protestu

Vlani v marci americké ministerstvo obrany (Pentagón) tento plán zrevidovalo tak, že službu v armáde zakázalo nie všetkým transrodovým osobám, ale tým, ktoré podstúpili alebo vyžadujú chirurgický zákrok na zmenu pohlavia. Trump sa s týmto plánom stotožnil.

Podľa odhadov 14.700 príslušníkov armády v aktívnej službe a členov rezerv sú transrodové osoby. Pentagón uviedol, že od roku 2016 minulo v prepočte približne 7,14 milióna eur na starostlivosť o tieto osoby.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia