Jednou vetou

Snemovňa poslanca Ondráčka (KSČM) na trestné stíhanie nevydala

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR v Prahe nevydala v stredu na trestné stíhanie poslanca KSČM Zdeňka Ondráčka, na ktorého podal trestné oznámenie pre ohováranie renomovaný český textár a neúspešný prezidentský kandidát Michal Horáček. Informovali o tom internetové servery Novinky.cz a iDNES.cz.

Obaja protagonisti kauzy sa dostali do sporu po tom, čo KSČM nominovala Ondráčka, niekdajšieho príslušníka pohotovostného pluku VB, ktorý zasahoval proti demonštrantom na Václavskom námestí v roku 1989, za šéfa komisie snemovne pre kontrolu Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS).

Proti Ondráčkovej nominácii a pôsobeniu v tejto funkcii sa postavili tisícky ľudí na námestiach a viacerí pravicoví politici vrátane Horáčka.

Ondráček, ktorý napokon rezignoval na túto funkciu, sa vlani v decembri nechal počuť, že Horáček „je podľa dostupných informácií bývalý vekslák a spolupracovník ŠtB s krycím menom Sázkař“.

Útočník, ktorý napadol nožom utečencov, dostal päť rokov

„Takýto človek mi je ukradnutý. Jeho výlevy múdrosti nevyhľadávam, ale dostávajú sa ku mne a potom na niektoré reagujem,“ dodal.

Za Ondráčkovo vydanie hlasovalo iba 47 zo 168 prítomných poslancov. Osem desiatok zákonodarcov prevažne z radov KSČM, Okamurovho SPD, ANO i ODS hlasovalo za jeho nevydanie.

Michal Horáček reagoval na rozhodnutie snemovne slovami, že Ondráčkovo nevydanie znamená zvláštne privilégium poslancov, v tomto prípade privilégium beztrestne lživo obviňovať bežných občanov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia