Jednou vetou

Snemovňa reprezentantov požaduje od Pompea dokumenty k ukrajinskej afére

Mike Pompeo
Tri výbory dolnej komory amerického Kongresu spoločne vyzvali ministra zahraničných vecí Mikea Pompea na poskytnutie dokumentov týkajúcich sa vyšetrovania sporného postupu prezidenta Donalda Trumpa, ktoré môže viesť k podaniu ústavnej žaloby pre zneužitie prezidentských právomocí. Predsedovia výborov Snemovne reprezentantov pre zahraničné veci, spravodajské služby a kontrolu stanovili na predloženie požadovaných písomností lehotu do 4. októbra. Informovali o tom v noci na sobotu tlačové agentúry AP a DPA.

Mnohé z týchto dokumentov požadujú kongresmani od Trumpovej administratívy už niekoľko týždňov. Predsedovia uvedených výborov kritizovali Pompea za to, že už nechal uplynúť dve takéto lehoty bez toho, aby materiál poskytol.

Výbory Snemovne reprezentantov vyšetrujú postup prezidenta Trumpa, ktorý údajne vyvíjal nátlak na ukrajinských lídrov, aby nechali preverovať aktivity bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna. Biden je významným politikom opozičnej Demokratickej strany, ktorý chce kandidovať proti Trumpovi v budúcoročných prezidentských voľbách.

Odstúpil predstaviteľ USA pre Ukrajinu

Demokrati teraz požadujú tzv. impeachment voči Trumpovi, ktorý podľa nich zneužil svoje postavenie na ovplyvnenie volieb a ohrozil národnú bezpečnosť. Trump však tieto obvinenia odmieta.

Uvedené výbory zaslali Pompeovi aj ďalší list, v ktorom ho upovedomili o požadovaní výpovedí od ďalších piatich predstaviteľov ministerstva zahraničných vecí.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím