Jednou vetou

Snemovňa schválila rezolúciu odsudzujúcu Trumpove rasistické výroky

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu odsúhlasila v utorok večer rezolúciu odsudzujúcu "rasistické výroky", ktorými americký prezident Donald Trump nedávno počastoval štyri nebelošské členky tejto dolnej komory Kongresu.

Informovali o tom agentúry AFP a Reuters s tým, že za rezolúciou hlasovalo 235 demokratov, ku ktorým sa pridali aj štyria republikáni a jeden nezávislý člen Snemovne reprezentantov, v ktorej majú väčšinu mandátov práve demokrati. Rezolúcia tak Snemovňou prešla pomerom hlasov 240:187.

Kongresmanky zo skorumpovaných krajín by sa tam mali vrátiť, vyzval Trump

Rezolúcia ostro odsudzuje „rasistické výroky prezidenta Donalda Trumpa, ktoré legitimizujú a zvyšujú strach i nenávisť namierené voči tzv. prisťahovalcom a nebelochom“.

Hlasovaniu o nej predchádzali tri dni ostrej kritiky, ktorou demokrati častovali Trumpa pre jeho výroky na Twitteri. V nich totiž americký prezident vyzval v nedeľu nebelošské členky Snemovne reprezentantov, aby sa vrátili „tam, odkiaľ prišli“. Nazval ich pritom „progresívnymi demokratkami, pochádzajúcimi z krajín „s katastrofálnymi, skorumpovanými a nekompetentnými vládami“, ktoré rozdávajú rady, ako by mala fungovať vláda Spojených štátov.

Trump: USA sa neusilujú o zmenu režimu v Iráne

Hoci kongresmanky priamo nemenoval, očividne narážal na malú skupinu mladých členiek Snemovne reprezentantov, ktoré zvádzajú mocenské boje s demokratickou predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovou. Patria do nej Alexandria Ocasiová-Cortezová, Rashida Tlaibová, Ayanna Pressleyová a Ilhan Omarová.

Tie síce pochádzajú z čiastočne prisťahovaleckých rodín, ale okrem Omarovej, ktorá je zo Somálska, sa narodili v Spojených štátoch.

Kongresmanky odkázali Trumpovi: Nikam neodchádzame a nebudeme mlčať

Všetky štyri demokratické kongersmanky vzápätí označili Trumpove výroky za rasistické a dostalo sa im podpory aj od zvyšných členov Demokratickej strany. Kongresmaniek sa v tejto veci zastala aj samotná Pelosiová. „Tieto výroky z Bieleho domu sú hanebné a nechutné, tieto výroky sú rasistické,“ povedala.

Americký prezident poprel, že by sa vyjadril rasisticky. Zároveň ešte v pondelok svoje útoky na štyri kongresmanky vystupňoval a obvinil ich, že nenávidia svoju vlasť. „Ak ste nespokojné, ak sa neustále sťažujete, môžete odísť,“ odkázal im tiež v príspevku na Twitteri.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia