Sobčaková vie, že prezidentské voľby nevyhrá, chce byť poslankyňou Dumy

Ruská televízna moderátorka a politická aktivistka Xenija Sobčaková

foto: TASR/AP

Ruská televízna moderátorka a politická aktivistka Xenija Sobčaková, ktorá je kandidátkou marcových prezidentských volieb v Rusku, chce v roku 2021 kandidovať vo voľbách do Štátnej dumy. Informovala o tom v sobotu rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Sobčaková uviedla, že už vstúpila do strany Občianska iniciatíva. Dodala, že ak v rámci strany dospejú k dohode, bude za ňu kandidovať v parlamentných voľbách. Avizovala tiež, že ak by k takejto dohode nedošlo, založí vlastné politické hnutie.

Sobčaková to uviedla na stretnutí so svojimi voličmi v Petrohrade, keď odpovedala na otázku o svojich ďalších plánoch v politike.

Informovala tiež, že ďalším medzníkom jej účinkovania v politike budú prezidentské voľby v roku 2024.
Na otázku, ako vidí svoje šance vo voľbách hlavy štátu 18. marca, Sobčaková uviedla, že si je vedomá toho, že tieto voľby nevyhrá.

Rodáčka z Leningradu bude hlasovať v Moskve

Poznamenala, že prezidentské voľby sú alternatívou pre tých ľudí, ktorí chcú vyjadriť svoj názor, ale nechcú sa zúčastňovať na pouličných demonštráciách. Informovala, že ona sama – rodáčka z Leningradu – bude v prezidentských voľbách 18. marca hlasovať v Moskve, kde má odnedávna trvalý pobyt.

V rozhovore pre agentúru AP Sobčaková uviedla, že pokiaľ ide o popularitu, spomedzi všetkých kandidátov prezidentských volieb sa s úradujúcim prezidentom Vladimirom Putinom môže porovnávať len ona. Vyjadrila presvedčenie, že jej účinkovanie v politike je pre opozíciu prínosom, lebo otvorene hovorí o veciach, ktoré sa na verejnosti celé roky nepertraktovali.
Agentúra TASS pripomenula, že Sobčaková na otvorení svojho volebného štábu v Petrohrade vyhlásila, že do politiky prišla „s vážnym úmyslom a nadlho“.

Môže vás zaujímať

Šéfa spravodajskej služby vinia zo zlyhania v spojitosti s útokmi na Srí Lanke