Jednou vetou

Sobotňajšie protesty v Iraku si vyžiadali sedem životov

Ilustračné foto

TASR/AP

Celkovo sedem protivládnych demonštrantov prišlo o život počas sobotňajších zrážok medzi bezpečnostnými zložkami a protestujúcimi v irackých mestách Bagdad a Basra, informovala agentúra AFP.

Bezpečnostné zložky v sobotu znova získali kontrolu nad troma mostmi nad riekou Tigris v Bagdade, ktoré čiastočne obsadili protivládni protestujúci. Zložky sa potom presunuli k ústrednému miestu protestov na námestí Tahrír.

Traja demonštranti zomreli na následky streľby a štvrtého usmrtila nádoba so slzotvorným plynom, ktorá ho zasiahla do hlavy. Ďalšie tri obete na životoch a desiatky zranených si vyžiadali zásahy bezpečnostných zložiek v meste Basra v juhovýchodnej časti krajiny.

V Alpách padla prvá smrtiaca lavína ešte pred začiatkom sezóny

Pri protestoch, ktoré sa začali v Bagdade 1. októbra a rýchlo sa rozšírili do južných provincií Iraku, bolo zabitých vyše 280 ľudí. Bezpečnostné sily naďalej používajú proti demonštrantom ostrú muníciu – okrem kanistrov so slzotvorným plynom a omračujúcich granátoch odpaľovaných priamo na protestujúcich.

Demonštranti žiadajú reformu politického systému a kritizujú korupciu vládnucej elity, dominujúcej v krajine od zvrhnutia Saddáma Husajna v roku 2003.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi