Jednou vetou

Socialisti ovládli Albánsko, získali skoro 50%

foto: TASR, zdroj: TASR

Vládnucim socialistom pripisuje víťazstvo v dnešných parlamentných voľbách v Albánsku prognóza zverejnená po zatvorení volebných miestností.

Socialistická strana Albánska (PS) premiéra Ediho Ramu získala 45 až 49 percent hlasov, informovala televízia Ora News na základe prieskumu medzi hlasujúcimi voličmi. Opozičná Demokratická strana Albánska (PD) podľa tejto prognózy dosiahla 30 až 34 percent hlasov.

Rozhodujúcu pozíciu by po voľbách mohol mať doterajší koaličný partner socialistov, Socialistické hnutie za integráciu (LSI), so ziskom 11 až 15 percent.

Hlasovanie sa v nedeľu skončilo o 20.00 h po tom, ako ho ústredná volebná komisia predĺžila o hodinu vzhľadom na nízku účasť, pripisovanú náboženskému sviatku a vysokým teplotám, ktoré dosiahli 39 stupňov Celzia.

Predbežné výsledky sa očakávajú až v pondelok okolo obeda.

O 140 kresiel v parlamente bojovalo 18 strán. Dvoma najvýznamnejšími politickými subjektmi a rivalmi sú Socialistická strana Albánska (PS), vedená predsedom vlády Edim Ramom (52), a opozičná Demokratická strana Albánska (PD), na čele ktorej stojí Lulzim Basha (43), niekdajší starosta hlavného mesta Tirana.

Predvolebná kampaň všetkých hlavných strán bola založená na reformnom programe s prísľubmi hospodárskeho rastu, zvyšovania miezd a nižšej nezamestnanosti, ktorá je v súčasnosti približne 14-percentná.

Albánsko je etnicky pomerne jednoliatou krajinou – zhruba 95 percent obyvateľstva tvoria Albánci. Z náboženského hľadiska prevažuje islam. Slobodné a korektné parlamentné voľby sú pre Albánsko, ktoré má 2,9 milióna obyvateľov a od roku 2009 je už členom Severoatlantickej aliancie (NATO), veľmi dôležité s ohľadom na otvorenie prístupových rokovaní s Európskou úniou.

Za šéfa pozorovateľskej misie Európskeho parlamentu na dnešné parlamentné voľby v Albánsku zvolili slovenského europoslanca Eduarda Kukana.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia