Jednou vetou

Socialisti v EP: Európska ľudová strana kráča v ústrety extrémistom

Šéf politickej skupiny S&D Udo Bullmann

foto: facebook.com

Europoslanci z Pokrokovej aliancie socialistov a demokratov (S&D) v piatok vyjadrili znepokojenie nad pokusmi o zablokovanie konania proti vláde maďarského premiéra Viktora Orbána, ktoré súvisí s jeho útokmi na základné princípy demokracie.

Konanie voči Maďarsku sa podľa S&D pokúša zablokovať rakúske predsedníctvo v Rade EÚ a niektorí vedúci predstavitelia Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS).

Šéf politickej skupiny S&D Udo Bullmann v správe pre médiá pripomenul septembrové uznesenie europarlamentu, v ktorom drvivá väčšina poslancov – vrátane členov skupiny EPP -, hlasovala za začatie právneho konania podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy proti maďarskej vláde. Podľa poslancov totiž Orbánov kabinet ohrozuje zásady, na ktorých je založená Únia.

Európskych ľudovcov povedie do boja o európskych voličov Weber

Socialistická frakcia v europarlamente kritizuje skutočnosť, že rakúskemu predsedníctvu trvalo viac ako dva mesiace, aby sa zaoberalo touto otázkou. Rakúsko to chce urobiť na budúci pondelok (12.11) v Bruseli so zástupcami EP, avšak iba v podobe neformálneho stretnutia s ministrami členských štátov, ktorí sa zúčastnia zasadnutia rady EÚ pre všeobecné záležitosti.

Bullmann vo svojej správe skonštatoval, že ani po uznesení prijatom v EP sa situácia v Maďarsku nezlepšila. Pripomenul, že Stredoeurópska univerzita bola vôbec prvou univerzitou v histórii Únie, ktorá bola nútená opustiť niektorú z členských krajín.

„Je to neuveriteľné. Namiesto toho, aby sa prikročilo k činom, vidíme, že Viktor Orbán je stále významným členom rodiny EPP, ktorá si práve vybrala Manfreda Webera za svojho volebného lídra. Najvyšší predstavitelia EPP z národných metropol robia všetko čo môžu, aby chránili Orbána a jeho kamarátov. Ak je Európska ľudová strana skutočne presvedčená o princípoch demokracie a právneho štátu, musí nakoniec konať,“ odkázal Bullmann do tábora ľudovcov.

Timmermans a Moscovici privítali úspech demokratov v Snemovni reprezentantov

Zdôraznil v tejto súvislosti, že EPP sa stále nazýva centristickou a proeurópskou stranou, avšak jej politici blokujú akúkoľvek európsku reformu a v politickom spektre sa svojimi činmi a slovami posúvajú čoraz viac doprava. Urobil tak aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz, keď minulý týždeň po vzore Viktora Orbána Rakúsko odmietlo globálny pakt OSN o migrácii.

„V celej Európe sa politici EPP približujú krajnej pravici a kopírujú jej slovník, démonizujú migrantov a obviňujú Európu za všetky svoje problémy. Strana Roberta Schumana, Alcida de Gasperiho a Konráda Adenauera (otcovia zakladatelia EÚ) pochoduje v ústrety extrémnej pravice. Vyzývame ich, aby zmenili kurz,“ uviedol Bullmann

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia