Jednou vetou

Sociálna demokratka Frederiksenová povedie menšinovú vládu

Mette Frederiksenová

foto: TASR/AP

Predsedníčka dánskych Sociálnych demokratov Mette Frederiksenová bude stáť na čele tamojšej novej vlády po tom, ako parlamentné voľby z 5. júna priniesli úspech bloku stredoľavicových strán. Podľa tlačovej agentúry DPA to oznámili v utorok neskoro večer v Kodani samotní Sociálni demokrati.

Frederiksenová povedie menšinovú vládu s podporou ďalších troch strán tzv. červeného bloku, do ktorého patrí aj strana budúcej premiérky. Zámer viesť menšinovú vládu dávala Frederiksenová najavo už počas predvolebnej kampane.

Doterajší dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen oznámil bezprostredne po voľbách svoju rezignáciu. Hoci si jeho liberálna strana Venstre polepšila, partnerská pravicovo-populistická Dánska ľudová strana zaznamenala výrazné straty.

Najvyšší súd zamietol návrh na prepustenie exprezidenta Lulu da Silvu

Rasmussenova koalícia tak obsadila v 179-člennom parlamente už len 75 kresiel, zatiaľ čo opozičný blok okolo Frederiksenovej ich získal 91.

Sociálni demokrati v predvolebnej kampani prisľúbili zvýšenie sociálnych dávok, ktoré majú byť čiastočne pokryté zvýšenými daňami z finančného sektora.

Frederiksenovej strana presadzuje i tvrdší postoj k pracovníkom zo zahraničia, avšak bez toho, aby stigmatizovala moslimov spôsobom, akým to robia nacionalistické strany.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia