Jednou vetou

Sonda InSight poslala záznamy zvuku vetra z povrchu Marsu

Letová inžinierka sa usmieva v stredisko NASA v americkej Pasadene pri monitore počítača s obrázkom, ktorý posiela z Marsu pristávací modul americkej planetárnej sondy InSight po úspešnom pristátí 26. novembra 2018.

foto: TASR/AP

Sonda InSight poslala v piatok z povrchu planéty Mars záznam zvuku vetra, informovala agentúra AP. Podľa vedcov ide o prvé zvuky z Marsu rozoznateľné ľudským uchom.

Americké Laboratórium prúdového pohonu (JPL) – inštitúcia, ktorá vyvíja pohonné jednotky pre lietadlá a vesmírne sondy Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) – zverejnilo zvukové záznamy v piatok.

Zvuk zachytáva vietor narážajúci na solárne panely sondy InSight a tým spôsobené vibrácie celej kozmickej lode.

Vesmírna kapsula Dragon so zásobami pristála na ISS

Zvuky zachytil senzor na zaznamenávanie tlaku vzduchu vo vnútri pristávacieho telesa, ktorý je súčasťou meteorologickej stanice, a seizmometer – prístroj na zaznamenávanie zemetrasení. Vietor podľa odhadov dosahuje rýchlosť 16-24 kilometrov za hodinu.

Nízka frekvencia zvuku je spôsobená nízkou hustotou vzduchu na Marse. Seizmometer sa v najbližších týždňoch presunie bližšie k povrchu planéty. Vedci dovtedy plánujú zachytiť viac zvukov spôsobených vetrom.

Vedci, ktorí sa na projekte zúčastňujú, sa zhodli, že zvuk má neobyčajné vlastnosti. Podľa Thomasa Pikea z Imperial College v Londýne sa hukot odlišuje od všetkého, s čím sme sa stretli na zemi. „Myslím si, že to prináša nový spôsob uvažovania o tom, z akej diaľky sme tieto signáli získali,“ povedal.

Egypt vyšetruje video s dánskou dvojicou, ktorá pózuje nahá na vrchole pyramídy

InSight, americká planetárna sonda určená na seizmický výskum vnútornej stavby Marsu, odštartovala 5. mája z Vandenbergovej leteckej základne v americkom štáte Kalifornia a na povrchu červenej planéty pristála 26. novembra.

Okrem Spojených štátov sa na vývoji prístrojového vybavenia sondy podieľali Nemecko, Francúzsko, Španielsko či Taliansko.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia