Sonda InSight poslala záznamy zvuku vetra z povrchu Marsu

Letová inžinierka sa usmieva v stredisko NASA v americkej Pasadene pri monitore počítača s obrázkom, ktorý posiela z Marsu pristávací modul americkej planetárnej sondy InSight po úspešnom pristátí 26. novembra 2018.

foto: TASR/AP

Sonda InSight poslala v piatok z povrchu planéty Mars záznam zvuku vetra, informovala agentúra AP. Podľa vedcov ide o prvé zvuky z Marsu rozoznateľné ľudským uchom.

Americké Laboratórium prúdového pohonu (JPL) – inštitúcia, ktorá vyvíja pohonné jednotky pre lietadlá a vesmírne sondy Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) – zverejnilo zvukové záznamy v piatok.

Zvuk zachytáva vietor narážajúci na solárne panely sondy InSight a tým spôsobené vibrácie celej kozmickej lode.

Vesmírna kapsula Dragon so zásobami pristála na ISS

Zvuky zachytil senzor na zaznamenávanie tlaku vzduchu vo vnútri pristávacieho telesa, ktorý je súčasťou meteorologickej stanice, a seizmometer – prístroj na zaznamenávanie zemetrasení. Vietor podľa odhadov dosahuje rýchlosť 16-24 kilometrov za hodinu.

Nízka frekvencia zvuku je spôsobená nízkou hustotou vzduchu na Marse. Seizmometer sa v najbližších týždňoch presunie bližšie k povrchu planéty. Vedci dovtedy plánujú zachytiť viac zvukov spôsobených vetrom.

Vedci, ktorí sa na projekte zúčastňujú, sa zhodli, že zvuk má neobyčajné vlastnosti. Podľa Thomasa Pikea z Imperial College v Londýne sa hukot odlišuje od všetkého, s čím sme sa stretli na zemi. „Myslím si, že to prináša nový spôsob uvažovania o tom, z akej diaľky sme tieto signáli získali,“ povedal.

Egypt vyšetruje video s dánskou dvojicou, ktorá pózuje nahá na vrchole pyramídy

InSight, americká planetárna sonda určená na seizmický výskum vnútornej stavby Marsu, odštartovala 5. mája z Vandenbergovej leteckej základne v americkom štáte Kalifornia a na povrchu červenej planéty pristála 26. novembra.

Okrem Spojených štátov sa na vývoji prístrojového vybavenia sondy podieľali Nemecko, Francúzsko, Španielsko či Taliansko.

Môže vás zaujímať

Desaťtisíce ľudí demonštrovali proti snahe zaručiť Netanjahuovi imunitu