Jednou vetou

Sopka Fuego zvýšila svoju aktivitu, úrady vyzvali na evakuáciu

Sopka Volcán de Fuego chŕli lávu zo svojho krátera 19. novembra 2018 v guatemalskom meste Antigua

foto: TASR/AP

Guatemalské úrady vyzvali na evakuáciu obyvateľov desiatich obcí v dôsledku zvýšenej aktivity tamojšej sopky Volcán de Fuego. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Samosprávne orgány v dotknutých komunitách, v ktorých žije zhruba 2000 ľudí, majú na výber, či budú postupovať v súlade s danou výzvou. Podľa správ miestnych médií by malo dôjsť k evakuácií v najmenej troch z nich.

Trump odporučil Kalifornii, aby sa o lesy starala ako Fíni, tým je na posmech

Na záberoch z okolia vrcholu sopky situovanej v stredojužnej časti krajiny bolo vidno valiacu sa lávu. Podľa hovorcu úradu civilnej ochrany došlo v nedeľu k zvýšeniu sopečnej aktivity, a preto bude nutná evakuácia najmenej ôsmich komunít.

Sopka Volcán de Fuego je jedným z najaktívnejších vulkánov v Strednej Amerike. Vybuchla aj v júni tohto roka, pričom zahynulo najmenej 190 ľudí a ďalších 235 bolo nezvestných.

Vulkán vysoký 3763 metrov, ktorého názov v španielčine znamená „Ohnivá sopka“, leží 44 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Guatemala a neďaleko koloniálneho mesta Antigua, vyhľadávaného turistami a známeho kávovými plantážami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia