Jednou vetou

SOPKY SA PREBUDILI: Havaj sa pripravuje na dlhotrvajúcu erupciu

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Už päť domov zničila láva vytryskujúca zo sopky Kilauea a obyvatelia evakuovaní z ohrozeného územia sa pripravujú na dlhú erupciu, ktorá môže trvať celé týždne, ba i mesiace, opisuje aktuálnu situáciu na tichomorskom ostrove Havaj agentúra AP.

Havajské vulkanologické observatórium (HVO) uviedlo, že od štvrtka bolo v osídlenej oblasti Leilani Estates činných dovedna osem sopečných kráterov – spočiatku chrlili lávu, avšak do sobotného večera sa upokojili a vypúšťali už len paru a plyny.

Vedci sa však domnievajú, že Kilauea pravdepodobne vychrlí ešte väčšie množstvo lávy z ešte väčšieho množstva sopečných otvorov, nevedia však v tejto chvíli presne predpovedať, kde a kedy sa láva konkrétne objaví.

Dcéra Raúla Castra navrhne legalizáciu homosexuálnych manželstiev

Najrizikovejšou oblasťou v tomto smere je práve Leilani Estates. Úrady nariadili evakuáciu pre vyše 1700 obyvateľov tohto administratívneho celku i priľahlého územia Lanipuna Gardens.

Prírodné živly – výbuch sopky sprevádzaný zemetraseniami – sa na Havaji prebudili vo štvrtok. Tamojší guvernér vyhlásil okamžite stav núdze a nariadil nútenú evakuáciu dotknutého obyvateľstva.

 

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia