Jednou vetou

Španielska opozícia po neschválení rozpočtu vyzvala na predčasné voľby

Ilustračné foto

foto: TASR

Španielska opozícia vyzvala v stredu premiéra Pedra Sáncheza na vypísanie predčasných volieb v najskoršom možnom termíne. Urobila tak krátko po tom, ako parlament neschválil návrh štátneho rozpočtu na rok 2019 predložený menšinovou socialistickou vládou.

Predseda konzervatívnej Ľudovej strany (PP) Pablo Casado podľa agentúry AP vyhlásil, že voľby by sa mali uskutočniť „teraz“, aby „zastavili separatizmus a zjednotili Španielov“.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Vládnuci socialisti majú v parlamente menej ako štvrtinu kresiel a na presadenie rozpočtu potrebovali podporu menších regionálnych strán. Obe katalánske strany, ktoré podporujú nezávislosť tohto regiónu, však vopred avizovali, že budú hlasovať proti.

Stredajšie schvaľovanie rozpočtu označil Casado za „faktické hlasovanie o dôvere Pedrovi Sánchezovi“.

Zdroje z vládnucej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE) pred hlasovaním naznačili, že kabinet má v pláne oznámiť predčasné voľby, ak by návrh rozpočtu neprešiel. Podľa týchto zdrojov termín volieb nebol stanovený, ale za najpravdepodobnejší termín označili 14. apríl, po ktorom nasleduje 28. apríl, uviedla španielska agentúra EFE.

Ľudová strana a stredopravicové zoskupenie Občania usporiadali nedávno v Madride demonštráciu za odstúpenie Sáncheza, na ktorej sa zúčastnili aj prívrženci novovytvoreného pravicovo-populistického zoskupenia Vox.

Andrej Danko sa v Rusku stretol so šéfom Dumy, rád by ho privítal v Bratislave

Zákonodarcovia podporujúci nezávislosť Katalánska pripísali zodpovednosť za politickú krízu socialistom, ktorí odmietajú vyjednávať o sebaurčení tohto regiónu. Sánchez označil takúto požiadavku Kataláncov za prekročenie pomyselnej hranice, keďže podľa neho ide nad rámec španielskej ústavy.

Španielska ministerka financií María Jesús Monterová povedala, že premiér sa rozhodne sám, či a kedy vyhlási parlamentné voľby. Vláda však už podľa nej oznámila, že v prípade odmietnutia návrhu rozpočtu v parlamente bude funkčné obdobie Sáncheza skrátené.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete