Jednou vetou

Španielska polícia rozbila gang, ktorý pomáhal financovať milície al-Káidy

Ilustračné foto

TASR/AP

Španielska polícia v utorok zadržala 10 španielskych občanov sýrskeho pôvodu, ktorí sú obvinení z financovania milícií napojených na džihádistickú organizáciu al-Káida v Sýrii. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na španielske ministerstvo vnútra a zdroj blízky vyšetrovaniu.

Viac ako 350 príslušníkov polície sa v spolupráci s Európskym policajným úradom (Europol) zúčastnilo na zásahoch v hlavnom meste Madrid, v Tolede ležiacom približne 70 kilometrov južne a v provincii Valencia na juhovýchode krajiny. Zadržané osoby boli španielski občania sýrskeho pôvodu, uviedol zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.

Islamský štát vo zvýšenej miere využíval ženy aj v boji

„Organizáciu viedol rodinný klan, ktorý po celé roky údajne využíval legálnu formu podnikania na zakrývanie nezákonných operácii, ktorými sa vyhýbal daňovým povinnostiam a prepral vysoké sumy peňazí,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Väčšina nahromadených finančných prostriedkov smerovala do sýrskej provincie Idlib na „podporu a finančnú pomoc tamojším teroristickým milíciám“. Príbuzní podozrivých sú údajne členovia organizácie al-Káida.
Jeden zo zadržaných už bol podľa AFP zatknutý v Sýrii v roku 2008 a odsúdený za účasť na útoku a za členstvo v radikálnej organizácie Fatah al-islám, ovplyvnenej al-Káidou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia