Jednou vetou

Španielsko dohodu s Britániou o brexite podporí, potvrdil Sánchez

Pedro Sanchéz

foto: TASR/AP

Španielsky premiér Petro Sánchez v sobotu potvrdil, že jeho krajina podporí dohodu Európskej únie (EÚ) s Britániou o podmienkach brexitu po tom, ako sa mu podarilo s predstaviteľmi Únie a Londýna urovnať spor v súvislosti s Gibraltárom.

Informovala o tom agentúra AFP. Dodala, že išlo o poslednú prekážku pred nedeľňajším mimoriadnym summitom EÚ v Bruseli, na ktorom majú premiéri a prezidenti krajín EÚ potvrdiť dohodu o vystúpení Británie z Únie.

Británia sa rozdelí skôr ako Španielsko, tvrdí španielsky minister Borrell

Sánchez v piatok varoval, že pokiaľ Londýn nebude Španielsku garantovať právo veta pri rozhodovaní o budúcom štatúte Gibraltáru, nedeľňajší mimoriadny summit by mohol bojkotovať. Na dosiahnutí dohody so Španielskom pracovali vyjednávači zainteresovaných strán od piatka do soboty popoludnia. Španielskej vláde napokon Brusel i Londýn podľa Sáncheza vyhoveli.

„Práve som španielskemu kráľovi oznámil, že máme dohodu o Gibraltáre,“ vyhlásil Sánchez v televíznom vystúpení s tým, že zasadnutie Európskej rady sa v nedeľu uskutoční. „EÚ a Spojené kráľovstvo požiadavky Španielska akceptovali. Španielsko… bude hlasovať za brexit.“

Mimoriadny summit EÚ o brexite sa uskutoční podľa plánu

V Bruseli sa v sobotu podvečer ešte uskutoční rokovanie britskej premiérky Theresy Mayovej s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a šéfom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom. Tuskov hovorca v sobotu tvítoval, že Tusk telefonoval so španielskym premiérom Sánchezom a summit je „o niečo bližšie“ k svojmu uskutočneniu podľa plánu.

Predseda Tusk následne partnerom z EÚ zaslal pozývací list na mimoriadny summit Európskej únie o texte dohody o brexite, ktorú 14. novembra schválila britská vláda, obsahujúci program a agendu nedeľňajšieho rokovania. Tusk hlavám štátov a vlád európskej dvadsaťsedmičky odporúčal, aby v nedeľu dohodu o brexite vyjednanú s Londýnom prijali. „Niekto nemá dôvod byť šťastný. Minimálne je to však rozhodujúci čas, EÚ27 prešla testom jednoty a solidarity,“ uviedol Tusk v liste.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia