Jednou vetou

Španielsko nevydá informátora zo švajčiarskej pobočky banky HSBC

Španielsky súd zamietol v utorok 18. septembra 2018 žiadosť o vydanie bývalého zamestnanca pobočky britskej banky HSBC Hervého Falcianiho do Švajčiarska

foto: TASR/AP

Španielsky súd zamietol v utorok žiadosť o vydanie bývalého zamestnanca pobočky britskej banky HSBC Hervého Falcianiho do Švajčiarska. Informovala o tom agentúra AP.

Muža odsúdili v neprítomnosti vo Švajčiarsku v roku 2015 na päť rokov odňatia slobody v prípade priemyselnej špionáže po tom, ako poskytol daňové informácie o klientoch tohto finančného ústavu.

Senát zložený z troch sudcov zablokoval v utorok na španielskom Národnom súde Falcianiho vydanie do Švajčiarska. Sudcovia dospeli k tomuto záveru na základe už skôr zamietnutej žiadosti o jeho vydanie v roku 2013. Taktiež uviedli, že Falciani nevyzradil žiadne tajomstvá, pretože ich poskytol iba úradom, ktoré začali vyšetrovanie v desiatkach krajín vrátane Španielska.

Španielsky premiér chce zrušiť imunitu volených zástupcov

Falciani, ktorý má dvojaké francúzsko-talianske občianstvo, je odborníkom na počítačové technológie. Pracoval pre švajčiarsku pobočku britskej banky HSBC, kde v rokoch 2006-2007 pracoval s utajovanými informáciami.

Tieto nelegálne získané údaje o klientoch a účtoch v roku 2008 odovzdal francúzskym úradom a neskôr i ďalším krajinám EÚ, ako aj Spojeným štátom. Falciani povedal, že za údaje nedostal nič zaplatené a odovzdal ich len s cieľom upozorniť na šokujúce skutočnosti v krytí daňových podvodov.

Falciani týmto činom odštartoval škandál, do ktorého boli zapletené desiatky známych i neznámych osobností, politikov a celebrít, ktorí na svoje daňové úniky využívali švajčiarsku pobočku britskej banky HSBC.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre