Jednou vetou

Španielsko požiadalo Francúzsko o vydanie bývalého vodcu ETA

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Španielsko požiadalo Francúzsko o vydanie bývalého šéfa separatistickej skupiny Baskicko a jeho sloboda (ETA), ktorého zatkli v máji po 17 rokoch na úteku. Podanie žiadosti o jeho vydanie na stíhanie do Španielska potvrdila hovorkyňa španielskej úradníckej vlády Isabel Celaáová po piatkovej schôdzi kabinetu. Informovala o tom agentúra AP.

Za spolčovanie do teroristickej skupiny bol José Antonio Urrutikoetxea Bengoetxea, známy aj ako Josu Ternera, vo Francúzsku v neprítomnosti odsúdený na spolu 15 rokov väzenia. Proti týmto rozsudkom sa krátko po svojom zadržaní odvolal.

Španielske úrady po tomto vodcovi ETA pátrali od roku 2002, a to najmä v súvislosti s podozrením, že je zapletený do útoku na policajné kasárne v severošpanielskom meste Zaragoza, ku ktorému došlo ešte v roku 1987. Zahynulo pri ňom 11 ľudí vrátane detí.

Vo Francúzsku padol teplotný rekord. Toľkoto stupňov tam namerali!

Ternera mal údajne v rámci ETA veľký vplyv. Bol jedným zo strojcov prímeria iniciovaného v januári 2011 a v rámci ETA patril k tým, ktorí ju tlačili k rozhodnutiu vzdať sa ozbrojeného boja za nezávislosť Baskicka. V rokoch 2012 a 2013 strávil údajne osem mesiacov v Nórsku, kde sa so zástupcami vtedajšej španielskej vlády konali mierové rokovania o podmienkach ukončenia konfliktu. Bol to práve Ternera, kto v roku 2018 nahral tzv. záverečné vyhlásenie, v ktorom ETA oznámila svoje úplné rozpustenie.

ETA bola založená v roku 1959 s cieľom vytvoriť nezávislý štát Baskov pozostávajúci z území, ktoré sú v súčasnosti provinciami Španielska a Francúzska. Na dosiahnutie svojich cieľov používala únosy, ale aj teroristické činy, ktoré si za viac ako 40 rokov vyžiadali vyše 800 obetí na životoch a niekoľko stoviek ľudí bolo zranených. Začiatkom mája roku 2018 oznámila svoje definitívne rozpustenie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia