Jednou vetou

Španielsko uvoľnuje obmedzenia: Nové prípady na minime

Špeciálne kontroly na vlakovej stanici v španielskom Granade v utorok 17. marca 2020.

foto: SITA, AP, Carlos Gil

Krajina má najnižší denný prírastok infikovaných a mŕtvych za niekoľko týždňov. Polovica krajiny si môže začať užívať uvoľňovanie obmedzení.

Španielsko v pondelok ohlásilo najnižší počet nových prípadov nákazy a úmrtí spojených s novým koronavírusom za niekoľko týždňov. Za uplynulých 24 hodín tam zomrelo 123 osôb, čo je najnižší denný nárast od 17. marca. V Španielsku doteraz zomrelo celkovo takmer 27-tisíc infikovaných.

Za jeden deň takisto pribudlo zhruba 400 ľudí, u ktorých potvrdili vírus. Celkovo krajina od vypuknutia pandémie nahlásila približne 268-tisíc infikovaných.

Podľa zástupcu vlády Fernanda Simóna je jasné, že krajina je „v poslednej fáze šírenia“. Madrid a Barcelona aj naďalej dodržiavajú prísne obmedzenia, no približne polovica zo 47 miliónov obyvateľov Španielska si od pondelka môže užívať uvoľnenie napríklad v podobe stretávania sa maximálne desiatich ľudí na jednom mieste.

Otvorili tiež malé obchodné prevádzky alebo reštaurácie a bary s vonkajšími terasami. Hotely môžu byť otvorené pod podmienkou, že sa vo verejných priestoroch nebudú stretávať viacerí hostia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia