Jednou vetou

ŠPANIELSKO: Vláda vyhlási štátny smútok za obete koronavírusu

Špeciálne kontroly na vlakovej stanici v španielskom Granade v utorok 17. marca 2020.

foto: SITA, AP, Carlos Gil

Vláda chce predĺžiť stav núdze.

Španielska vláda vyhlási štátny smútok za viac ako 25 800 obetí nového koronavírusu v krajine. Oznámil to premiér Pedro Sánchez s tým, že detaily o štátnom smútku spresní, keď sa v krajine postupne uvoľnia obmedzujúce opatrenia. Tento týždeň sa už napríklad pomaly začali otvárať niektoré malé obchody.

Sánchez sa v stredu postavil pred parlament, aby ho požiadal o štvortýždňové predĺženie stavu núdze, vďaka ktorému mohla vláda zaviesť prísne opatrenia proti koronavírusu. Zdá sa, že predseda vlády získa pre predĺženie podporu, aj napriek tomu, že ho nepodporí hlavná opozičná strana. „Vďaka obetiam všetkých sme dosiahli čiastočné víťazstvo nad koronavírusom,“ vyjadril sa premiér a zároveň varoval, že ukončenie stavu núdze by v súčasnosti bola veľká chyba.

Španielske úrady v stredu oznámili že za uplynulý deň zaznamenali 244 nových úmrtí, čím celkový počet mŕtvych vzrástol na 25 857. Tieto čísla však nezahŕňajú tisícky mŕtvych z opatrovateľských domovov, ktorí zomreli ešte pred tým, ako mohli absolvovať testy. Celkový počet infikovaných v Španielsku prekročil 253-tisíc. Pandémia sa v Španielsku spomaľuje, pričom miera nákazy už klesla pod jedno percento.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia