Jednou vetou

Španielsko žiada uzavretie katalánskych diplomatických misií

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Španielska vláda požiadala súd, aby uzavrel katalánske zastupiteľské úrady v Nemecku, Spojenom kráľovstve a vo Švajčiarsku. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie španielskeho rezortu diplomacie.

Ústredná vláda v Madride sa s príslušnou žiadosťou obrátila v pondelok na najvyšší súd autonómneho Katalánska.

Činnosť katalánskych diplomatických misií v Berlíne, Londýne a Ženeve „jednoznačne reaguje na ciele“ katalánskych separatistov, ktoré boli „vyhlásené za protiústavné,“ uvádza sa vo vyhlásení španielskeho ministerstva.

Predseda alžírskeho parlamentu odstúpil zo svojej funkcie

Alfred Bosch, ktorý má v rámci katalánskej regionálnej vlády na starosti zahraničné vzťahy, trvá na potrebe diplomatických misií v uvedených troch krajinách. „Mať prítomnosť vo svete nie je len naše želanie, ale povinnosť,“ povedal Bosch pre AFP.

Činnosť katalánskych misií je podľa neho úplne „legálna a legitímna“.  Španielska vláda v októbri 2017 prevzala priamu kontrolu nad Katalánskom po tom, ako tento región v severovýchodnej časti krajiny vyhlásil nezávislosť, a nariadila zatvorenie všetkých katalánskych zahraničných diplomatických misií – okrem Bruselu.

Katalánsko ich však znovu otvorilo v júni 2018, keď sa ukončil priamy dohľad Madridu a obnovila sa samospráva regiónu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia