Jednou vetou

Španielsky kráľ sa nepriamo vyjadril k procesu s katalánskymi separatistami

Španielsky kráľ Filip VI.

foto: TASR/AP

Španielsky kráľ Filip VI. v stredu vyhlásil, že demokracia nestojí nad rešpektovaním zákona. Tlačová agentúra AFP jeho nezvyčajne otvorený komentár vysvetľuje ako odmietnutie požiadaviek separatistických katalánskych lídrov, s ktorými prebieha v Madride súdny proces.

Trump pozval Babiša do Bieleho domu

„Nedáva to žiadny zmysel. Je neprijateľné odvolávať sa na takzvanú demokraciu, ktorá je nad zákonom. Bez rešpektovania zákona neexistuje mierové spolužitie ani demokracia, ale neistota, náhodnosť a v konečnom dôsledku zrútenie morálnych a občianskych princípov spoločnosti,“ povedal panovník.

Filip VI. sa však priamo nevyjadril k prebiehajúcemu súdnemu procesu s 12 katalánskymi separatistami a aktivistami, z ktorých deväť je obvinených zo vzbury.

Referendum o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo začiatkom októbra 2017 i napriek zákazu španielskeho ústavného súdu, ospravedlňujú separatisti demokratickým mandátom získaným od ich voličov v tomto regióne.

Konflikt na Ukrajine si vyžiadal takmer 13.000 mŕtvych, bilancoval Kyjev

Tí vo voľbách do regionálneho parlamentu v roku 2015 udelili separatistickým stranám väčšinu.

Výsledky referenda, v ktorom podľa miestnych úradov 90 percent voličov hlasovalo za odtrhnutie sa Katalánska od Španielska, viedli k krátkodobé vyhlásenie nezávislosti tohto regiónu.

Uvedený súdny proces je najsledovanejším od zavedenia demokracie v Španielsku a má trvať tri mesiace.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google