Jednou vetou

Španielsky najvyšší súd potvrdil rozsudok nad manželom princeznej Cristiny

Iňaki Urdangarin

foto: TASR/AP

Španielsky najvyšší súd potvrdil v utorok rozsudok nad manželom princeznej Cristiny odsúdeným za defraudáciu verejných prostriedkov na takmer šesť rokov väzenia.

Gesto dobrej vôle: Španielska vláda ruší kontrolu výdavkov Katalánska

Najvyšší súd dospel k záveru, že Iňaki Urdangarin (50), švagor kráľa Filipa VI., je vinný z podvodov, daňových únikov a ďalších zločinov. Oslobodil ho však spod obvinenia z falšovania dokumentov, v dôsledku čoho mu trest odňatia slobody oproti pôvodnému verdiktu skrátil o päť mesiacov, informovala agentúra AP.

Španielsky súd v meste Palma de Mallorca usvedčil vlani vo februári Urdangarina zo zneužitia moci, verejných prostriedkov, podvodov i daňových únikov a poslal ho na šesť rokov a tri mesiace do väzenia. Podnikateľ sa proti rozsudku odvolal.

Loď s migrantmi môže zakotviť vo Valencii, rozhodol španielsky premiér

Obvinenia voči Urdangarinovi, bývalému vrcholovému hádzanárovi a podnikateľovi, súviseli s činnosťou v charitatívnej nadácii Nóos, ktorú v minulosti viedol. Proces s ním sa začal v januári 2016.
Španielsky najvyšší súd v utorok zároveň potvrdil, že podnikateľova manželka, princezná Cristina, z machinácii

Urdangarina profitovala a nariadil jej zaplatiť pokutu. O tom, kedy Urdangarin na výkon trestu nastúpi, teraz podľa agentúry AP rozhodne súd nižšej inštancie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia