Jednou vetou

Španielsky parlament schválil exhumáciu ostatkov diktátora Franca

Pár si fotí selfie v Údolí padlých, mauzóleu pri meste El Escorial neďaleko Madridu 24. augusta 2018

foto: TASR/AP

Španielski zákonodarcovia vo štvrtok schválili dekrét z dielne socialistickej vlády, ktorý umožňuje exhumáciu telesných pozostatkov diktátora Francisca Franca.

Chúlostivé rozhodnutie premiestniť Francove ostatky z rozsiahleho mauzólea neďaleko Madridu bolo odobrené hlasovaním v pomere 172:2, pričom 164 poslancov sa zdržalo hlasovania, informuje spravodajská stanica France 24.

Španielsko zažíva prílev venezuelských migrantov

Socialistický premiér Pedro Sánchez, ktorý nastúpil do úradu v júni, spravil z premiestnenia Francových ostatkov z komplexu vo Valle de los Caídos jednu zo svojich priorít. „Spravodlivosť, pamäť, dôstojnosť. Španielsko dnes koná historický krok. Dnes sa naša demokracia stala lepšou,“ uviedol Sánchez na Twitteri.

Generál Franco, ktorý vládol Španielsku železnou päsťou od konca občianskej vojny (1936-39) až do svojej smrti v roku 1975, je pochovaný v impozantnej bazilike vytesanej do steny hory približne 50 kilometrov od Madridu.

Komplex postavený Francovým režimom v rokoch 1940-1959 ukrýva pozostatky približne 37.000 mŕtvych z oboch strán občianskej vojny, ktorú rozpútalo Francovo povstanie proti riadne zvolenej republikánskej vláde.

Na podporu nezávislosti Katalánska vyšlo v Barcelone do ulíc asi milión ľudí

Španielska vicepremiérka Carmen Calvová vyzvala v parlamente na ukončenie tejto „anomálie“, keď je bývalý diktátor pochovaný v štátnom mauzóleu. „Kým zostanú Francove ostatky na rovnakom mieste ako ostatky jeho obetí, nebude tu žiadna úcta, česť ani harmónia,“ vyhlásila Calvová.

Vláda naznačila, že Francovo telo by mohlo byť exhumované koncom tohto roka. Francova rodina sa voči danému rozhodnutiu ostro ohradila, argumentujúc tým, že daný krok rozdeľuje Španielsko a jatrí staré rany.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi