Jednou vetou

Španielsky premiér chce zrušiť imunitu volených zástupcov

Pedro Sanchéz

foto: TASR/AP

Predseda španielskej vlády Pedro Sánchez chce navrhnúť zrušenie imunity poslancov a ďalších volených zástupcov a takto obnoviť dôveru ľudí v politiku.

Sánchez prišiel s týmto návrhom v pondelok, keď bilancoval prvých 100 dní svojej vlády, ktorá prebrala moc od konzervatívneho kabinetu vedeného Marianom Rajoyom.

Premiér spresnil, že španielskemu parlamentu predloží návrh na príslušnú zmenu v ústave krajiny. Podľa agentúry EFE dodal, že ním navrhovaná ústavná reforma by mohla začať platiť do 60 dní od predloženia do parlamentu.

Britská premiérka Mayová varuje ohľadom brexitu: môj návrh alebo žiadny návrh

Španielske médiá však pripomínajú, že vládni socialisti majú v parlamente podporu 84 z celkového počtu 350 poslancov. Napriek tomu Sánchez vyjadril nádej, že jeho návrh na uľahčenie trestného stíhania politikov si získa podporu poslancov naprieč politickým spektrom a stane sa príkladom, „prejavom empatie a solidarity“.

Sánchez sa pri predstavovaní odpočtu svojej vlády obrátil aj na opozíciu, ktorú vyzval, aby pomohla s hlbokými reformami potrebnými v krajine počas nasledujúceho desaťročia. Jeho výzva sa podľa denníka La Vanguardia týka aj návrhu na zrušenie imunity.

Kurz v Paríži navrhol, aby sa v decembri konal summit EÚ-Afrika

Strana Môžeme (Podemos) tento Sánchezov návrh medzičasom podporila, označila ho za „dobrú správu“ a pripomenula, že toto opatrenia opakovane navrhovala už v minulosti.

Nová vláda po nástupe do funkcie prisľúbila vykoreniť v krajine korupciu a zmodernizovať Španielsko. Bola však brzdená chaosom pri tvorbe zákonov a silnou opozíciou.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi