SPD poprela, že by sa už dohodla na koaličných rokovaniach s Merkelovej stranou

Predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Martin Schulz.

Foto: SITA/AP

Pobúrene odmietol v piatok líder Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Martin Schulz informácie pochádzajúce evidentne z kruhov strán únie CDU/CSU, podľa ktorých sa jeho sociálni demokrati s nimi už dohodli na rokovaniach o budúcej vládnej koalícii. "Tieto správy nie sú pravdivé," zdôraznil.

Podľa vlastných slov už o veci hovoril s predsedníčkou Kresťanskodemokratickej únie (CDU), spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou a upozornil ju, že je to neprijateľné. „Ten, kto vypúšťa nepravdivé správy, rozbíja dôveru,“ podčiarkol.

Mimochodom, nejde o prvý prejav nedostatočnej dôvery medzi doterajšími koaličnými partnermi v priebehu uplynulých dní.

„Škandalózny“ krok ministra pôdohospodárstva

O prvý v rámci únie, ale predovšetkým s SPD sa postaral spolkový minister pôdohospodárstva, nominant CSU Christian Schmidt, pretože bez obvyklého schválenia kabinetom a vedomia kancelárky hlasoval v Bruseli za ďalšie využívanie herbicídu glyfosát. Proti podobnému postupu s látkou zaradenou už skôr medzi pravdepodobné karcinómy bojovala jeho kolegyňa z dosluhujúcej vlády Angely Merkelovej, ministerka životného prostredia, nominantka SPD Barbara Hendricksová.

Schulz označil Schmidtov krok, ktorý pranierovala verejne i Merkelová, za „škandalózny“ a hovoril ešte v predvečer štvrtkového stretnutia s hlavou štátu o značnej strate dôvery medzi zainteresovanými politickými stranami.
Už v pondelok chce Martin Schulz na zasadaní predsedníctva SPD diskutovať o prípadnom návrhu na otvorenie rozhovorov s otvoreným koncom o možnom pokračovaní tzv. veľkej koalície, ktorý by predložili delegátom zjazdu strany na konci budúceho týždňa.

Viacero možností na sformovanie vlády

Ako je známe, práve SPD už v priebehu septembrového volebného večera deklarovala rozhodnutie odísť do opozície a Schulz na tomto postoji vytrval až do uplynulého pondelka.

Teraz sa Schulz nechal počuť, že sa sociálni demokrati nenechajú dostať pod časový tlak. Je viacero možností na sformovanie vlády a všetky z nich treba prediskutovať, vyhlásil. Zároveň dodal, že CDU prejavila pripravenosť na otvorenie vážnych rozhovorov s SPD bez akýchkoľvek vopred kladených podmienok.

Merkelová informovala o štvrtkovom stretnutí so Schulzom a predsedom Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horstom Seehoferom u prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera v piatok predsedníctvo strany a údajne naznačila, že ak bude tomu naklonený blížiaci sa zjazd SPD, mohlo by sa prvé kolo rozhovorov s SPD v úzkom kruhu uskutočniť ešte pred vianočnými sviatkami.

Odpor proti pokračovaniu  tzv. veľkej koalície

V radoch SPD jestvuje však značný odpor voči pokračovaniu tzv. veľkej koalície, tak napríklad v Essene v Porúrí sa postavili predsedovia všetkých 32 miestnych organizácií jednomyseľne proti ďalšej spolupráci so stranami únie. Porúrie je pritom vnímané ako „srdcová komora“ SPD.

V tejto súvislosti vyznieva pozoruhodne piatkové vyjadrenie lídra Slobodnej demokratickej strany (FDP) Christiana Lindnera, muža, ktorý jednostranne ukončil sondážne rokovania o tzv. jamajskej koalícii strán únie CDU/CSU, zelených a svojich liberálov.

Pre Bavorský rozhlas (BR) totiž vyhlásil, že liberáli by v parlamente „veľmi konštruktívne sprevádzali menšinovú vládu strán únie CDU/CSU pri jednotlivých zámeroch, ktoré by išli správnym smerom“. Zároveň varoval strany únie, aby sa nenechali vydierať sociálnymi demokratmi z SPD.

Môže vás zaujímať

Briti hlasujú v predčasných parlamentných voľbách