SPD sa nebude ponáhľať do koalície s CDU a CSU

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier víta nemeckú kancelárku a líderku Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angelu Merkelovú a bavorského guvernéra a šéfa Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horsta Seehofera (vpravo) pred rozhovormi o novej nemeckej vláde 30. novembra 2017 v Berlíne

Foto: TASR/AP

Viac ako dve hodiny rokoval vo štvrtok večer nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier s predsedami konzervatívneho bloku CDU/CSU a sociálnych demokratov o možnostiach vytvorenia koaličnej vlády.

O výsledkoch rokovaní budú kancelárka a šéfka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angela Merkelová, predseda Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horst Seehofer a predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) informovať v piatok najprv svoje stranícke grémiá, uviedla agentúra DPA.

Uprednostnenie doterajšej vládnej koalície pred novými voľbami

Stretnutie inicioval Steinmeier, ktorý chce vyriešiť patovú situáciu vzniknutú po stroskotaní sondážnych rokovaní o vzniku tzv. jamajskej koalície medzi CDU/CSU, liberálmi z FDP a zelenými.

Špičky CDU a CSU vo svetle tejto skutočnosti uprednostňujú pred novými voľbami pokračovanie doterajšej veľkej koalície s SPD. Sociálni demokrati po debakli v septembrových voľbách síce ohlásili odchod do opozície, ale medzičasom nevylučujú podporu menšinovej vlády alebo pokračovanie veľkej koalície.

Kancelárka nechce menšinovú vládu a nové voľby

Merkelová sa chce za každú cenu vyhnúť novým voľbám i menšinovej vláde, aby zobrala vietor z plachiet vnútrostraníckym kritikom, napísala DPA. Situáciu jej sťažuje aj to, že na Seehofera je vyvíjaný tlak, aby buď zložil funkciu bavorského premiéra, alebo odišiel z postu šéfa CSU, resp. aby urobil oboje.

Na čo najskoršie vytvorenie stabilnej vlády tlačia aj nemecké odbory. Poprední predstavitelia SPD však dali najavo, že sa nemienia ponáhľať, keďže krajina má stále funkčnú vládu.

Prieskum Allensbachovho inštitútu pre piatkové vydanie denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung ukázal, že väčšina občanov Nemecka (61 percent) je za to, aby SPD začala rokovania o koalícii s CDU/CSU. Takýto názor zastáva aj 58 percent sympatizantov SPD.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie