Jednou vetou

SPD vyčíta konzervatívcom, že ich spor brzdí prácu vládnucej koalície

Andrea Nahlesová

foto: TASR/AP

Jeden z popredných predstaviteľov Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorá vládne v tzv. veľkej koalícii s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a jej sesterskou Kresťanskosociálnou úniou (CSU), vyčítal vo štvrtok týmto dvom konzervatívnym zoskupeniam, že ich terajší spor týkajúci sa azylovej politiky obmedzuje ich spoločné vládnutie.

Dôsledky tohto sporu na prácu koalície hodnotil generálny tajomník SPD Lars Klingbeil vo vysielaní Bavorského rozhlasu (BR). Podľa jeho slov, ktoré citovala agentúra DPA, je „mnoho ľudí v krajine podráždených“ zo situácie, keď sa „znova otvára starý spor“ v bloku CDU/CSU a strany sa nevenujú „presadzovaniu skutočne dôležitých vecí v koaličnej zmluve“.

Merkelová a Macron sa dohodli na rozpočte eurozóny

Predstavitelia CSU presadzujú, aby boli určité skupiny nelegálnych migrantov prichádzajúcich do Nemecka vracané priamo zo štátnych hraníc, zatiaľ čo kancelárka Angela Merkelová, ktorá stojí na čele CDU, je proti jednostrannému postupu Nemecka a chce nájsť „európske riešenie“ daného problému. Merkelová sa má snažiť nájsť takéto riešenie do konca júna. V prípade, že sa jej to nepodarí, predseda CSU a minister vnútra Horst Seehofer chce nariadiť vracanie migrantov z hraníc i bez jej súhlasu, čo podľa DPA môže viesť až k rozpadu koalície.

Podľa Klingbeila je takýto jednostranný postup vylúčený. „Chceme európske riešenie a spolkový minister vnútra vie, že tu naráža na svoje hranice,“ povedal s tým, že terajší spor potvrdzuje správnosť rozhodnutia SPD vstúpiť opätovne do koalície s CDU/CSU.

CSU a CDU rozdeľuje okrem migrantov už aj myšlienka rozpočtu eurozóny

„Keď sledujeme, ako sa pán (bavorský premiér Markus) Söder, pán Seehofer a pán (predseda poslaneckého klubu CSU v Spolkovom sneme Alexander) Dobrindt pokúšajú stiahnuť túto krajinu doprava, rozštiepiť Európu, potom je potrebný aj jasný hlas proti. A tým je sociálna demokracia,“ dodal generálny tajomník SPD.

Predsedníčka SPD Andrea Nahlesová vyzvala ešte v pondelok na rokovanie špičiek koaličných strán o utečeneckej politike, a to ešte pred blížiacim sa summitom EÚ, ktorý sa uskutoční v Bruseli v dňoch 28. a 29. júna. Podľa jej názoru spor o azylovej politike medzi CDU a CSU „poškodil kredit politiky v Nemecku a predovšetkým kredit Nemecka v Európe“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia