Jednou vetou

Špekulácie nekončia: Fámy o Kimovom zdraví sú vraj nepravdivé

Severokórejský vodca Kim Čong-un (uprostred)

Foto: TASR/AP

Pri svojich tvrdeniach sa Južná Kórea opiera o informácie tajných služieb.

Južná Kórea naďalej trvá na tom, že v susednej Severnej Kórei neregistruje žiadny „nezvyčajný vývoj“. Naznačuje tak, že správy o možnom zlom zdraví či dokonca smrti severokórejského vodcu Kim Čong-una nie sú pravdivé.

Podľa juhokórejského ministerstva pre zjednotenie má Soul „dostatok tajných služieb na to, aby mohol spoľahlivo tvrdiť, že nedošlo k žiadnemu nezvyčajnému vývoju“ udalostí, ktoré by podporovali špekulácie o Kimovom stave. O aké špecifické spravodajské informácie sa Južná Kórea opiera, ministerstvo neuviedlo, zdôraznilo však, že vychádza z komplexnej analýzy.

Špekulácie týkajúce sa Kimovho zdravia sa rozšírili, keď sa 15. apríla neukázal na oslavách 108. výročia narodenín svojho starého otca. Ide pritom o najdôležitejšie podujatie v Severnej Kórei a 36-ročný Kim ho nevynechal, odkedy v roku 2011 prevzal moc po svojom otcovi.

Nové vyhlásenie juhokórejského ministerstva v zásade potvrdzuje predchádzajúce stanoviská, že Kim sa normálne venuje štátnym záležitostiam a v Severnej Kórei nezaznamenali žiadne nezvyčajné aktivity. Napriek tomu sa juhokórejskej vláde nepodarilo rozptýliť dohady okolo Kimovho zdravia, ktoré podnecujú navyše aj absentujúce správy severokórejských médií o mieste pobytu ich vodcu.

Keďže ide o absolutistického vládcu krajiny disponujúcej jadrovými zbraňami, je Kimovo zdravie v centre intenzívneho záujmu tak regionálneho, ako aj globálneho. V prípade, že by sa mu niečo stalo, mohlo by to podľa expertov viesť k destabilizácii Severnej Kórey.

Verná ochranka beží s diktátorom na obed, len sa na to pozrite

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia