Jednou vetou

Splnomocnenec OSN pre Jemen oznámil, že zvolá mierové rozhovory vo Švédsku

Organizácia spojených národov

Foto: TASR/AP

Splnomocnenec OSN pre Jemen Martin Griffiths oznámil v piatok Bezpečnostnej rade OSN, že má v úmysle "čoskoro" zvolať mierové rozhovory vo Švédsku v snahe ukončiť vojnu, ktorá dohnala v Jemene milióny obyvateľov na pokraj hladomoru.

Saudskou Arábiou podporovaná jemenská vláda a šiitskí povstalci známi ako húsíovia podľa neho znovu prejavili „odhodlanie“ pracovať na politickom riešení a zároveň dali „pevné sľuby“, že sa na rozhovoroch zúčastnia.

„Verím, že sme už blízko k vyriešeniu mnohých záležitostí, čo umožní, aby sa (ukončenie vojny) stalo skutočnosťou,“ povedal.

Izraelskí politici sa dohodli na predčasných voľbách

Vojenská koalícia vedená Saudskou Arábiou podľa Griffithsa súhlasila s „logistickými opatreniami“, ktoré vydláždia cestu k rozhovorom – súhlasila aj s evakuáciami chorých ľudí z hlavného mesta Saná, ktoré je v rukách povstalcov.

Griffiths dodal, že sa už blíži k dosiahnutiu dohody o výmene väzňov a zadržiavaných osôb, čo pomôže budovať dôveru pred plánovanými mierovými rozhovormi.

„Toto je pre Jemen rozhodujúci moment,“ upozornil splnomocnenec s tým, že ak znovu naplno prepuknú boje na jemenskej pôde, môžu prekaziť mierové úsilie.

Termín rozhovorov nebol ešte oznámený. OSN pôvodne ohlásila na september rozhovory v Ženeve, ale tie sa nikdy neuskutočnili, keďže húsíovia predložili v poslednej chvíli nové požiadavky.

V táboroch na východe Sýrie sú uviaznuté stovky cudziniek a ich detí

Griffiths plánuje na budúci týždeň odcestovať do jemenskej metropoly Saná ovládanej povstalcami, aby tam zariadil posledné kroky potrebné pre mierové rozhovory. Navrhol tiež, že odcestuje s delegáciou húsíov do Švédska, ak „bude práve toto potrebné“.

Hladomor v Jemene hrozí 14 miliónom ľudí, čo je polovica tamojších obyvateľov. Vojna tak spôsobila najhoršiu humanitárnu krízu na svete.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia