SPÖ chce dostať do ústavy zákaz diskriminácie seniorov

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) chce presadiť, aby sa zákaz diskriminácie na základe veku dostal do ústavy. Informovala o tom v utorok stanica ORF.

Zastupujúci šéf poslaneckého klubu SPÖ Jörg Leichtfried označil diskrimináciu na základe veku za jednu z najväčších výziev súčasnosti.

Rakúska polícia prehľadala dom bývalého vicekancelára Stracheho

Podľa jeho slov si diskrimináciu uvedomuje 14 percent ľudí starších ako 50 rokov. Mnohí ďalší si však podľa neho diskriminačné praktiky ani neuvedomujú.

Z tohto dôvodu je potrebná celoštátna kampaň, aby sa o tejto problematike vytvorilo dostatočné povedomie, uviedol Peter Kostelka, predseda Združenia seniorov Rakúska (PVÖ), čo je organizácia blízka strane SPÖ. Dodal, že potrebná je aj zmena spôsobu myslenia spoločnosti.

Ako príklady znevýhodňovania seniorov menovali Leichtfried a Kostelka okrem iného skutočnosť, že starší ľudia sa často nachádzajú v situácii, že banky im nechcú poskytnúť pôžičku, nesmú ani prečerpať limit na svojom účte a musia platiť príplatky za poistenie. Zobrazovanie starších osôb v médiách a reklame je podľa nich mnohokrát tiež diskriminačné.

Globálny strašiak oslavuje 89 rokov. Do slovenskej politiky ho zatiahol Fico

Nerovnaké zaobchádzanie sa objavuje aj v oblasti zdravotníctva. Kostelka kritizoval fakt, že preventívne vyšetrenia rakoviny prsníka sa ženám starším ako 70 rokov neposkytujú, ako i to, že darovanie krvi nie je od istého veku vôbec možné.

Ako doplnila ORF, SPÖ chce navyše rozšíriť aj platný zákon o rovnakom zaobchádzaní a zvýšiť počet personálu prokuratúry zaoberajúceho sa touto problematikou.

Môže vás zaujímať

VIDEO: NASA predstavila nové skafandre pre misiu na Mesiac v roku 2024