Jednou vetou

Spojenci si pripomenuli 100. výročie solúnskeho prímeria

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Predstavitelia piatich spojeneckých krajín si v sobotu v gréckom Solúne pripomenuli 100. výročie prvého prímeria uzavretého v prvej svetovej vojne. Porážka bývalého Bulharského cárstva, ktoré stálo na strane tzv. ústredných mocností, urýchlilo celkové ukončenie tohto svetového konfliktu.

Triumf spojencov na fronte v severnom Grécku „postupne viedol ku konečnému víťazstvu,“ uviedla štátna tajomníčka francúzskeho ministerstva obrany Genevieve Darrieussecqová počas spomienkového podujatia na vojenskom cintoríne Zeitenlik, kde je pochovaných 20.000 spojeneckých vojakov, informoval denník La Liberté.

Bez vzájomnej dôvery s USA nemôžeme pristúpiť k denuklearizácii, tvrdí KĽDR

Prímerie podpísané 29. septembra 1918 v Solúne si pripomenuli politickí činitelia z Británie, Francúzska, Ruska, Srbska a Talianska. Pomerne málo známe víťazstvo prišlo takmer tri roky po tom, ako bol spustený balkánsky front na pomoc srbským silám bojujúcim proti Bulharskému cárstvu, spojencovi Nemeckého cisárstva.

Spojeneckí vojaci tam čelili malárii, veľkým logistickým ťažkostiam, ako aj vnútrobalkánskym konfliktom.
Len o šesť týždňov neskôr zvyšné ústredné mocnosti – Nemecko, Rakúsko-Uhorsko a Osmanská ríša – kapitulovali a „vojna, ktorá ukončila všetky vojny“, dospela ku svojmu koncu s bilanciou desiatich miliónov padlých vojakov. Definitívny koniec prvej svetovej vojny nastal podpísaním celkového prímeria 11. novembra 1918.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia