Jednou vetou

Spojené štáty budú podľa Tillersona reagovať na odvetné kroky Ruska do 1. septembra

Bývalý americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson

Foto: TASR/AP

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson v pondelok oznámil, že Spojené štáty budú reagovať do 1. septembra na rozhodnutie Moskvy o výraznom zredukovaní diplomatického personálu USA v Rusku.

Tillerson novinárom počas návštevy Filipín povedal, že s plánmi USA na odpovedanie do uvedeného termínu oboznámil ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova na ich nedeľňajšom stretnutí v Manile, informuje agentúra AP.

Ruská odveta Spojeným štátom

Šéf americkej diplomacie podľa vlastných slov Lavrovovi povedal, že Washington stále nerozhodol, ako bude reagovať. Ruskému rezortnému kolegovi dal „niekoľko objasňujúcich otázok“ o ruskej odvete na nové sankcie schválené americkým Kongresom.

Ruská vláda nedávno oznámila americkej strane, že musí obmedziť počet pracovníkov svojich diplomatických zastupiteľstiev v Rusku o 755, teda 60 percent. Pokyn však vyvolal určité nejasnosti, pretože USA majú v Rusku podľa dostupných informácií oveľa menej než 755 amerických zamestnancov.

Zastavenie raketových skúšok

Tillerson sa vyjadril aj k Severnej Kórei, keď povedal, že najlepší signál pripravenosti na rozhovory s USA, aký by mohol Pchjongjang dať, by bolo zastavenie raketových skúšok.

Podľa jeho slov by však nešlo len o jednoduché pozastavenie odpaľovania rakiet na niekoľko dní či týždňov. Tillerson dodal, že o konkrétnom časovom rámci nebude hovoriť, pričom Spojené štáty majú „iné prostriedky komunikácie“ otvorené pre Severnú Kóreu, ak sa rozhodne vyjadriť ochotu rokovať s nimi. O aké prostriedky ide, nespresnil.

Môže vás zaujímať

Mark Zuckerberg má osobný majetok v hodnote 100 miliárd dolárov