Jednou vetou

Spojené štáty vetovali rezolúciu BR OSN proti Izraelu, neprešlo ani ich znenie

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová

foto: TASR/AP

Spojené štáty v piatok vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), ktorá by odsudzovala postup Izraela proti palestínskym demonštrantom a žiadala by zaručenie medzinárodnej ochrany pre palestínskych civilistov. Informovala o tom agentúra AP s tým, že USA dokument predložený Kuvajtom zamietli ako jediné.

BR OSN následne v ďalšom hlasovaní nepodporila návrh rezolúcie z dielne USA, ktorým by došlo k odsúdeniu palestínskeho militantného hnutia Hamas v súvislosti s nedávnou eskaláciou násilia v pásme Gazy. V prípade tohto návrhu rezolúcie USA hlasovali ako jediné za.

Generálny tajomník OSN: Agresia na Blízkom východe musí skončiť

Hlasovaniu za zatvorenými dverami predchádzali týždne intenzívnych rozhovorov o situácii v pásme Gazy.
Kuvajtom predložená rezolúcia tiež žiadala, aby izraelská armáda prestala používať „nadmernú, neprimeranú a nerozlišujúcu silu“.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová už skôr avizovala, že rezolúciu krytú arabskými krajinami, Spojené štáty nepodporia.

Nepokoje medzi Palestínou a Izraelom sa stupňujú

Z americkej verzie navrhovanej rezolúcie zmienky o použití izraelskej sily a ochrane Palestínčanov zmizli. USA namiesto toho požadovali, aby Hamas a iné palestínske militantné skupiny zastavili „všetky násilné aktivity a provokatívne kroky“ v Gaze.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia