Jednou vetou

Spojené štáty zaviedli sankcie voči šéfovi iránskej centrálnej banky

Spojené štáty zamedzili guvernérovi iránskej centrálnej banky Valíolláhuovi Sejfovi prístup do amerického finančného systému a pre údajnú finančnú podporu hnutia Hizballáh ho označili za "celosvetového teroristu". S odvolaním na utorkové vyhlásenie amerického ministerstva financií o tom informovala agentúra DPA.

„Je poburujúce, avšak nie prekvapivé, že sa najvyššie postavený iránsky bankový úradník spolčil s revolučnými gardami s cieľom uľahčiť financovanie teroristických skupín, ako je Hizballáh,“ uviedol americký minister financií Steven Mnuchin.

Podľa agentúry Reuters sa na sankčnom zozname USA objavil Sejfov zástupca Alí Tarzálí a aj riaditeľ centrálnej banky Aras Habíb.

Historické stretnutie Trumpa s Kimom sa uskutoční v júni

Sankcie sú podľa ministerstva financií USA súčasťou „agresívnej kampane“ voči iránskym revolučným gardám a ich spojencom. Ohlásili ich v súvislosti s nedávnym rozhodnutím Washingtonu odstúpiť od jadrovej dohody šiestich svetových mocností s Iránom z roku 2015.

Americký prezident Donald Trump Iránu ešte pred týmto krokom viackrát vyčítal najmä jeho program vývoja balistických rakiet, podporu sýrskeho prezidenta Bašára Asada či militantného libanonského hnutia Hizballáh a ďalších skupín, ktoré podľa neho pôsobia destabilizujúco v celej oblasti Blízkeho východu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia