Jednou vetou

Spojené Štáty žiadajú zasadnutie bezpečnostnej rady. Vysvetlí sa paľba z pásma Gazy?

Ilustračné foto

TASR

Spojené štáty vyzvali v utorok na zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) v súvislosti s vývojom na hraniciach palestínskeho pásma Gazy, odkiaľ militanti vypálili desiatky rakiet a mínometných granátov na južný Izrael, pričom zranili troch vojakov.

Americká misia pri OSN očakáva, že zasadnutie sa uskutoční v stredu popoludní (newyorského času), informovala agentúra AP.

Veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN Nikki Haleyová uviedla, že Bezpečnostná rada by mala vyjadriť pobúrenie a „odpovedať“ na utorkové útoky z pásma Gazy, ktoré boli podľa nej najväčšie od roku 2014 a namierené proti „nevinným izraelským civilistom“. Zodpovednosť za tento vývoj musí niesť „palestínske vedenie“, dodala Haleyová.

Čítajte viac: Egypt počas ramadánu nechá otvorený hraničný priechod do Gazy

Izraelské sily odpovedali na spomínané útoky náletmi na rôzne ciele v pásme Gazy. Armáda uviedla, že väčšinu projektilov vypálených z tohto palestínskeho územia sa podarilo zachytiť, traja vojaci však utrpeli zranenia, čo podľa AP zvyšuje pravdepodobnosť ďalšej izraelskej odvety.

Jeden mínometný granát dopadol blízko materskej školy iba krátko pred jej otvorením.

Najnovšie útoky nasledujú po niekoľkých týždňoch masových protestov Palestínčanov pozdĺž hranice pásma Gazy s Izraelom, pri ktorých zahynulo v dôsledku izraelskej paľby vyše 110 osôb, v mnohých prípadoch neozbrojených demonštrantov. Izrael vyhlasuje, že za toto krviprelievanie nesie zodpovednosť radikálne hnutie Hamas, ktoré pásmo Gazy ovláda.

Prečítajte si tiež: Izrael uzavrel dôležitý hraničný priechod do Gazy poškodený Palestínčanmi

Izraelský veľvyslanec pri OSN Danny Danon vyzval Bezpečnostnú radu a generálneho tajomníka organizácie Antónia Guterresa, aby „ostro odsúdili Hamas a nechali túto teroristickú organizáciu zodpovedať sa za najnovšie útoky“. Izraelské ministerstvo zahraničných vecí predtým vyjadrilo očakávanie, že utorňajšie „teroristické útoky“ odsúdia i jednotlivé vlády vo svete.

Vyslanec EÚ v Izraeli Emanuele Giaufret napísal v utorok na Twitteri, že takéto „nerozlišujúce útoky sú úplne neprijateľné“ a zaslúžia si „bezvýhradné odsúdenie“.

Palestínski militanti vypálili z pásma Gazy na južné časti Izraela najmenej 50 rakiet a mínometných granátov, čo predstavuje najprudšie ostreľovanie od vojny medzi Izraelom a Hamasom v roku 2014. Izraelská armáda zase podľa AP potvrdila viac ako 60 náletov na rôzne objekty v pásme Gazy, medzi ktorými mali byť nedokončený tunel na styku hraníc s Egyptom a Izraelom, úkryty pre drony alebo dielňa na výrobu rakiet. Palestínska paľba napriek tomu pokračovala aj v nočných hodinách.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia