Spojené štáty zvažujú stálu vojenskú prítomnosť v Poľsku, vyhlásil Trump

Poľský prezident Andrzej Duda s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Bielom dome 18. septembra 2018

foto: TASR/AP

Spojené štáty zvažujú žiadosť Poľska o stálu vojenskú prítomnosť v tejto krajine, ako aj zavedenie programu, ktorý umožňuje občanom niektorých krajín cestovať do USA do 90 dní bez potreby získať vízum. Vyhlásil to v utorok americký prezident Donald Trump, ktorého citovala agentúra Reuters.

„Poľsko je ochotné dať Spojeným štátom veľmi významný príspevok, aby sme tu mali stálu prítomnosť. Poľsku sa veľmi páči táto myšlienka. Budeme o tom určite diskutovať. Berieme to veľmi vážne a zvažujeme to,“ povedal Trump novinárom na brífingu v Oválnej pracovni pred stretnutím so svojím poľským náprotivkom Andrzejom Dudom v Bielom dome.

Poľsko odmietlo obavy EÚ týkajúce sa reformy Najvyššieho súdu

Trump a prvá dáma USA Melania Trumpová v utorok privítali poľský prezidentský pár vo Washingtone. Lídri majú na programe bilaterálne rokovanie o obchodných, vojenských a bezpečnostných záležitostiach, ako aj o spolupráci v oblasti energetiky, spresnil Biely dom. Po rozhovoroch absolvujú prezidenti spoločnú tlačovú konferenciu.

Poľsko s 38 miliónmi obyvateľov udržiava s USA úzke vzťahy. Krajina, čeliac zvýšenej vojenskej aktivite Ruska, sa dožaduje stálej a väčšej prítomnosti amerických síl na svojom území; v súčasnosti sa tu strieda kontingent 3000 amerických vojakov, pripomína agentúra AP. Rozhodnutie Washingtonu by mohlo prísť začiatkom roku 2019.

Trump začal vlani svoju prvú prezidentskú cestu po Európe práve v poľskej metropole Varšava. Obe krajiny majú ako členské štáty NATO spoločné bezpečnostné obavy ohľadom zvýšenej aktivity armády Ruska v uplynulých rokoch. Poľsko, ktoré nemá dobré historické skúsenosti s Kremľom, sa preto snaží zabezpečiť ochranu zo strany Západu.

Môže vás zaujímať

Česi v Belgicku sa pridali k občianskym protestom proti Babišovi