Jednou vetou

Spolku Milión chvíľok darovali Česi na účet už milióny korún

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Tisíce ľudí v Česku posielali v posledných dňoch drobné finančné dary na transparentný účet spolku Milión chvíľok pre demokraciu, aj s odkazmi ako "Pravda zvíťazí", "Na väzenský mundúr pre pána premiéra" či "Na nedeľný koncert na Letnej".

V piatok, teda dva dni pred plánovanou najväčšou demonštráciou proti Andrejovi Babišovi (ANO) na Letnej v Prahe, mali organizátori na účte 5,6 milióna českých korún (218.673 eur). V sobotu o tom informoval portál Novinky.cz.

Ľudia posielali prevažne menšie finančné dary – stovky korún, maximálne niekoľko tisíc. Takmer celá suma prišla na účet Miliónu chvíľok za posledný mesiac, stav účtu bol k 21. máju iba necelých 300.000 korún (11.715 eur).

Česi v Belgicku sa pridali k občianskym protestom proti Babišovi

Jedným z najväčších darov, 50.000 korún (1952 eur), prispela Asociácia súkromného poľnohospodárstva ČR, ktorá združuje 7500 českých roľníkov. Babišove kauzy totiž podľa nich ohrozujú dôveryhodnosť českého poľnohospodárstva aj Českej republiky.

Nedeľná demonštrácia bude podľa predpokladu organizátorov zo všetkých usporiadaných protestných akcií proti Babišovi najdrahšia. Dosiaľ posledná akcia na Václavskom námestí zo 4. júna vyšla údajne na 550.000 korún (21.477 eur). Podľa odhadov sa jej zúčastnilo okolo 120.000 protestujúcich.

Nemali sme názorový rozpor, zhodli sa prezidenti ČR a SR Zeman a Čaputová

Protest na Letnej v Prahe odhadol predseda spolku Milión chvíľok Mikuláš Minář na 1,5 milióna korún (58.573 eur).
Podľa transparentného účtu spolok míňa peniaze predovšetkým za demonštrácie a propagáciu, tlač letákov, prenájom techniky a podobne, napísal portál Novinky.cz.

V Česku sa konajú demonštrácie za nezávislosť justície a za odchod premiéra Babiša a ním dosadenej ministerky spravodlivosti Marie Benešovej (za ANO). Babiša kritizujú za kauzu Čapí hnízdo aj za nepriehľadné čerpanie dotácií alebo za vymenovanie Benešovej za ministerku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia