Jednou vetou

Spoločne znovu vybudujeme Notre-Dame, prisľúbil Macron

Francúzsky premiér Edouard Philippe, francúzsky prezident Emmanuel Macron a parížsky arcibiskup Michel Aupetit

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil, že parížska katedrála Notre-Dame, ktorá v pondelok večer vyhorela, bude zreštaurovaná. "Spoločne znovu postavíme Notre-Dame," vyhlásil pred poškodeným chrámom šéf Elyzejského paláca, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Podľa jeho slov sa katedrála „vyhla najhoršiemu“ vďaka práci hasičov, ktorí hodiny bojovali s plameňmi v úsilí zachrániť dve hlavné zvonové veže, fasádu a celkový skelet stavby. Macron ďalej vyhlásil, že na obnovu poškodených a zničených častí chrámu budú povolaní „tí najtalentovanejší“ experti a pamiatkari.

Francúzsky podnikateľ Pinault prisľúbil na obnovu Notre-Dame 100 miliónov eur

„To, čo sa stalo dnes v noci katedrále Notre-Dame, je obrovskou tragédiou,“ vyhlásil 41-ročný prezident, podľa ktorého je katedrála „epicentrom nášho života“ a chrámom „všetkých Francúzov“ – veriacich i neveriacich.

VIDEO: Hlavné veže katedrály Notre-Dame sú zachránené

Macron ocenil odvahu zasahujúcich hasičov, ktorým sa medzitým podarilo dostať požiar pod kontrolu, a dodal, že spustí medzinárodnú zbierku na obnovu katedrály. „Francúzi to očakávajú,“ zakončil prezident svoj prejav po boku parížskej starostky Anne Hidalgovej a parížskeho arcibiskupa Michela Aupetita.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia