Jednou vetou

Spotreba tabaku je naďalej hrozbou pre spoločnosť, upozornila EÚ

Ilustračné foto

TASR/AP

Užívanie tabaku je naďalej najčastejšou príčinou chronických ochorení a zbytočných úmrtí v krajinách EÚ. Upozornila na to v stredu Európska komisia (EK) pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového dňa bez tabaku (31. máj).

Komisia upozornila na príslušné štatistiky úmrtí v rámci EÚ. Rakovina pľúc, ktorá je najviac spájaná s fajčením, ukazuje, že v roku 2015 bolo zaznamenaných 273.400 úmrtí na toto ochorenie.

Aj po roku Česi podporujú zákaz fajčenia v reštauráciách

Rakovina pľúc zodpovedá za pätinu všetkých úmrtí v dôsledku nádorových ochorení. Tabak je navyše aj významným rizikovým faktorom pri mnohých iných druhoch rakoviny, ako aj pri ďalších závažných ochoreniach, napríklad srdcovo-cievnych.

Eurokomisár pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis spresnil, že miera fajčenia v EÚ od roku 2014 stagnuje na úrovni 26 percent. Znepokojujúce je však podľa neho zvýšenie fajčenia u ľudí vo veku 15 až 24 rokov z 25 percent v roku 2014 na 29 percent v roku 2017.

Colníci dali spáliť 1,6 milióna balení nelegálnych cigariet

„Tento trend musíme zvrátiť. Jedným z hlavných zámerov novej smernice o tabakových výrobkoch, ktorá začala v plnom rozsahu platiť v EÚ pred dvoma rokmi, je znížiť atraktívnosť tabakových výrobkov pre mladých ľudí,“ uviedol komisár v správe pre médiá. Za znepokojivý trend označil rastúcu popularitu nových výrobkov, ako sú napríklad elektronické cigarety, u mladej generácie.

Po prijatí smernice o tabakových výrobkoch ako aj smernice o reklame na tabakové výrobky EÚ urobila ďalší dôležitý krok 6. mája tohto roku, keď nadobudol účinnosť európsky systém sledovania a kontroly. Tým sa Únia stala prvou jurisdikciou na svete, ktorá zaviedla právny rámec na boj proti nezákonnému obchodu s tabakovými výrobkami.
V máji 2020 by mal nadobudnúť platnosť aj zákaz mentolových cigariet.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia