Jednou vetou

Spravodajca PZ RE pre ľudské práva rokoval v Čečensku o situácii komunity LGBT

Ilustračné foto

TASR/AP

Spravodajca Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre ľudské práva na severnom Kaukaze Frank Schwabe v uplynulých dňoch navštívil Moskvu i Čečensko a tlmočil tam znepokojenie Rady Európy ohľadom správ o porušovaní práv žien, príslušníkov komunity LGBT a prípadoch protiprávneho zadržiavania ľudí v Čečensku. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP.

Environmentálni aktivisti narušili dopravu v okolí prístavu Dover

Aj keď sa Schwabe v čečenskej metropole Groznyj nestretol s najvyšším predstaviteľom Čečenskej republiky Ramzanom Kadyrovom, rokovania, ktoré počas svojej návštevy Ruska absolvoval, označil za prospešné.

Ako pripomenula AFP, Schwabeho návšteva sa uskutočnila po tom, ako boli v júni Rusku prinavrátené právomoci v PZ RE. Bola súčasne aj prvou návštevou zástupcu PZ RE v Čečensku po deväťročnej prestávke.

Správy o represiách voči homosexuálom v Čečensku sa objavili prvýkrát v roku 2017. Ruské skupiny na podporu práv LGBT v januári tohto roku oznámili novú vlnu čistiek proti homosexuálom v kaukazskej republike.
Ešte pred Schwabeho návštevou v regióne Kadyrov tieto správy odmietol ako „vymyslené“.

Vo svojom príspevku na sieti Telegram Kadyrov o Čečensku napísal: „Tu si muži berú ženy a ženy si berú mužov. Bolo to takto po tisíce rokov, a tak to bude vždy, nech nám Západ hovorí, čo chce.“

FOTO: Polícia v Hongkongu zasiahla proti demonštrantom v oblasti Nové teritóriá

Kadyrov tiež napísal, že „Čečensko je otvorené dialógu s akýmikoľvek delegáciami, ktorých návšteva bola dohodnutá s ministerstvom zahraničných vecí“, hoci – podľa jeho názoru – „PZ RE a niekoľko ďalších európskych organizácií prejavujú neskrývanú zaujatosť pri diskusii o otázkach týkajúcich sa Čečenska.“

Schwabe v rozhovore pre AFP uviedol, že čečenskí predstavitelia mu na stretnutiach hovorili v podstate to isté, čo napísal Kadyrov.

„Tvrdili, že v Čečensku neexistuje komunita LGBT, takže proti jej členom nemôže byť používané násilie,“ uviedol v telefonickom rozhovore.

Dodal, že „nemal dojem“, že by ústredné orgány v Moskve robili dosť pre riešenie prípadov porušovania ľudských práv v Čečensku.

Polícia v Paríži zatkla desiatky demonštrantov z hnutia žltých viest

Upozornil pritom, že „Moskva podpísala Európsky dohovor o ľudských právach a je povinná dodržiavať pravidlá v celej svojej krajine.“ Uvítal súčasne „ochotu úradov diskutovať o týchto zložitých témach“.

Rusko sa vrátilo do Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v júni, päť rokov po tom, čo jeho delegácia bola zbavená hlasovacieho práva. Stalo sa tak v dôsledku anexie Krymu.

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu