Jednou vetou

Sprísnenie sankcií USA voči Iránu je „agresívne a bezohľadné“

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Rusko označilo v utorok sprísnenie amerických sankcií voči Iránu za "agresívnu a bezohľadnú" politiku. Informovala o tom agentúra AFP.

„Takýto postup nič nepridáva medzinárodnému postaveniu Američanov,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení.

Kim sa s Putinom stretne vo štvrtok vo Vladivostoku

„Zvyšok sveta dokonale chápe, že politika Washingtonu je čoraz agresívnejšia a ľahkovážnejšia,“ dodal rezort ruskej diplomacie.

Biely dom v pondelok oznámil, že americký prezident Donald Trump nepredĺži výnimku na zákaz dovozu iránskej ropy, ktorú Washington v novembri 2018 udelil ôsmim krajinám vrátane.

Biely dom vo svojom vyhlásení uviedol, že cieľom tohto rozhodnutia je „znížiť vývoz iránskej ropy na nulu a pripraviť tak Teherán o hlavný zdroj jeho príjmov“.

EÚ vyjadrila poľutovanie nad rozhodnutím USA sprísniť sankcie voči Iránu

Hoci Washington pôvodne udelil výnimku na zákaz dovozu iránskej ropy ôsmim krajinám, Taliansko, Grécko a Taiwan už medzitým prestali iránsku ropu dovážať.

Výnimka sa tak v praxi naďalej týka len Japonska, Južnej Kórey, Turecka, Číny a Indie, pričom jej platnosť by sa mala skončiť 2. mája.

Môže vás zaujímať

Tokio hlási najviac nových prípadov od mája, India prekročila 600-tisíc infikovaných